Ptačí svrab - "vápenka"

POKUD MOHU NA ZAČÁTEK OSLOVIT A POPROSIT KAŽDÉHO NEZKUŠENÉHO CHOVATELE: "OLEJ, A JEHO NATÍRÁNÍ NA POSTIŽENÁ MÍSTA, NENÍ LÉK !!! JE TO JEN FORMA, JAK RYCHLE ULEVIT ANDULCE OD SVĚDIVÉHO POCITU.
PŘI NEZKUŠENOSTI MŮŽETE ANDULCE UBLÍŽIT I JI ZABÍT. A JE VELKÁ PRAVDĚPODOBNOST, ŽE SE VÁM VÁPENKA DO CHOVU VRÁTÍ !!!"
 
A BOHUŽEL PRO NĚKTERÉ SVĚDOMITÉ CHOVATELE: "POKUD RADÍTE NEZKUŠENÝM DRŽITELŮM ANDULEK LÉČBU OLEJEM, NENAZÝVEJTE TO "LÉČBOU", PROTOŽE JE TO NESMYSL.
A POKUD TO TAK NAZÝVÁTE, MÁTE DO "CHOVATELE" OPRAVDU DALEKO." 
PŘIJDE MI TO JAKO POUZE DOMÁCÍ FORMA - NĚCO JAKO CHTÍT VYPOTIT ANGÍNU ZA DVA DNY BEZ DALŠÍCH NÁSLEDKŮ."
 
Olej může roztoče usmrtit tím, že se pod jeho nánosem udusí. Pro andulku je to ale zdlouhavá a nepříjemná forma léčby, při které musíte dodržet jistá pravidla, včetně opakované desinfekce bidélek, celé klece či voliéry atd. a stejně se vystavujete vysokému riziku, že někde přežilo pár zapouzdřených vajíček, ze kterých se vylíhne nová generace roztočů a celý proces se bude zase jen zbytečně opakovat. Léčba léky např. Ivomec je 100% a při dodržení desinfekce se s vápenkou v chovu již nesetkáte, při dodržení standardů dalšího zdravého a normálního průběhu chovu včetně karantény nových jedinců z jiných chovů a nákupu nového zařízení, při koupi starého použitého zařízení vždy desinfekci atd.
 
CHCETE VĚDĚT VÍCE? 
NÍŽE VÁS RÁD SEZNÁMÍM S TÍMTO 
PARAZITICKÝM ONEMOCNĚNÍM :)
 
Podíváme se spolu na velice častou a rozšířenou nemoc, chovateli zvaná jako "VÁPENKA", ale správně - "Ptačí svrab".
 
 

Ptačí svrab, aneb "vápenku", vyvolává parazitický roztoč 

"Knemidocoptes pilae".

 

 

Nemoc se projevuje hlavně na ozobí, zobáku a nohách. Dále také na hlavě - kolem očí a i po těle - stehna atd. 

POZOR - nemoc se může projevit třeba jen na jedné části těla - nejčastěji je to ozobí a zobák.

 

PŘÍZNAKY:

Prvotní příznaky se většinou ukáží na ozobí, zobáku a nohách.

 

Ozobí

Ozobí andulek je normálně čisté a hladké. Akorát u pohlavně zralých samic, kterým díky hormonům došlo ke změně ozobí, se tento hladký vzhled netýká.

 

ZDRAVÉ OZOBÍ

Ozobí mladého zdravého samce

Ozobí zdravé mladé samice

Ozobí zdravé samice - hnědé a hrubé - díky vyšší hladině hormonů - normální při dospívání samic.

Zdravé a krásné ozobí dospělé samice - děkuji za půjčení Martin. Š.

 

Ozobí nemocí postihnuté andulky se postupně mění. Proto je důležité sledovat průběžně celkový zdravotní stav andulky. Při bližším pohledu u nemocné andulky zjistíte, že je ozobí děravé jako cedník, nebo jakoby oblepené - vypadá to jako přilepená mouka, zahnědlá, která se zvláštně drolí. Lépe napoví foto :). Stejně jako zobák.

 

Vzhled ozobí nemocí postižené andulky

Vypůjčené foto

Níže postižené ozobí u samečka.

Níže - další ukázka postiženého ozobí vápenkou u samečka.

Ztrácí postupně i na barvě, protože roztoči ozobí rozvrtávají.

Další ukázka na ozobí - změny - níže.

Krásná ukázka ozobí a zobáku.

 

Zobák

Rohovina zobáku u andulek není čistě hladká (viz foto výše), z dálky působí hrubě a při bližším pohledu je jakoby proděravělá drobnými četnými dírkami, které jsou právě způsobené roztoči - jsou to jejich chodbičky, které vznikají neustálým provrtáváním zobáku. Kůže v okolí se zduřuje (hlavně v oblasti koutků) a vypadá, že se olupuje, nevypadá čistě a zdravě, spíše jako by v koutcích andulka měla hrudku slepené mouky. Později lze pozorovat také zduření, jakoby popraskání ztvrdlé kůže.

 

Detail vápenky na zobáku

Vypůjčené foto - děkuji :)

Oči a peří

Změny lze pozorovat také kolem očí, kde se vytváří jakoby zduřeniny, které si andulka škrábe. Tyto zduřeniny jsou patrné také v koutcích u zobáku.

Andulka také může mít po těle holá místa bez peří, která si v důsledku svědění vyškube, aby si ulevila.

Nohy

Změny lze pozorovat také hlavně na nohách, kde se vytvářejí zprvu četné rohovité šupinky na několika místech (ostrůvky), které se rychle pomalu slévají, až pokryjí celou část nohou. Nohy působí, jako by je někdo nejdříve namočil do vody a poté do mouky. Dochází k napadení drápků, jejich další deformaci a pokřivení. Andulce tvrdnou nohy a později celá nemoc způsobuje prasklinky a nemohoucnost andulky se prsty držet bidélka.

 

Počínající vápenka - žluté zrohovatělé ostrůvky na nohách

Velice pokročilá vápenka - postižené celé nohy a drápky - smutný pohled


Vypůjčené foto :(

 

 

Zbytek těla

V pozdějším stádiu dochází i k napadení dýchacího ústrojí ptáka. Roztoči se rozlezou po celém těle, protože se živí hlavně rohovinou a kůží ptáka. Později dojde k únavě ptáků, obtížnému dýchání a celkovému zchátrání. Konečnou fází je vysílení zuboženého jedince natolik, že nastane vyčerpání organismu a smrt :(.

 

Vypůjčené foto

Domácí léčba olejem - nezkušeným amatérům nezabere.

Opeřenec na fotce pár hodin po odfocení bohužel zemřel !!!

DALŠÍ FOTOGRAFIE NÍŽE NEPOTŘEBUJÍ KOMENTÁŘ.

VÁPENKA VE VELICE ZANEDBANÉM A POKROČILÉM STÁDIU :(

 

Níže - dochází k deformacím zobáku a jeho měkkosti. Zobák díky rozvrtávání roztočí ztrácí na pevnosti.

Andulka postupně ztrácí schopnost loupání semen a hyne hladem.

Roztočí dále napadají zbylé části těla včetně dýchacího traktu.

I tak pokročilou vápenku lze léčit.

 

Jak se Váš opeřenec cítí a projevuje?

Roztoči opeřenci provrtávají ozobí, zobák, kůži. Tento proces je svědivý, bolestivý a vysilující. 

Pták má nutkavou potřebu si odírat stále dokola zobák a ozobí o bidélka či klec. Dalším z příznaků je, že si pták snaží od svědění v zobáku ulevit tím, že přes den je velice často vertikálně zavěšený na stěnách klece a hlavně i v noci, kdy roztoči zvyšují ještě více svou aktivitu. 

Dalším příznakem je tzv. "CUPITÁNÍ nebo TANČENÍ". Ptáka můžete v noci slyšet, že neustále na místě jakoby cupitá, rychle přešlapuje - roztoči jsou v noci v plné polní a pták si cupitáním ulevuje od jejich nepřetržitého kousání a rozežírání jeho těla. Cupitání pták v případě postižení nohou předvádí i přes den, a to i tehdy, když přijdete ke kleci. Tře si velice často nohy o kloaku a tím roznáší roztoče dál po těle.

V konečné fázi ptáci mohou velice ztíženě dýchat, jsou často unavení, spí a odpočívají. Přesto ptáci dál přijímají potravu - nemyslete si, že příznakem všech nemocí je nechutenství.

Níže celkový vzhled ptáka při pokročilé vápence.

Viditelná deformace a přerůstání drápů a postižená kůže na nohou, ozobí a zobák postižený vápenkou.

Lze pozorovat velkou deformaci a změny na zobáku.

 

LÉČBA:

Nikdy to nevzdávejte a andulku podrobte léčbě.

Prvním způsobem, jak poskytnou první pomoc a ulevit rychle opeřenci je potření postižených míst olejem (doporučuji přírodní olivový olej - je hustější a hlavně pro ptáka šetrnější), který působí udušení roztočů - samozřejmě to není řešení, neboť se nemusí dostat do všech chodbiček a za čas se nemoc může vrátit - přežijí vajíčka a jedinci na místech, které jste nepotřeli, protože se roztoči pohybují po celém těle opeřence a mohou se zdržovat i uvnitř zobáku - proto se nemoc na 50% opět po čase vrátí. 

Doporučuji v nejbližším možném termínu s Vaším svěřencem navštívit veterinární kliniku, kde si s vápenkou poradí tak, že se již nevrátí - zkušenější mohou k veterináři zajít sami. Mohou si vyžádat přípravek Ivermectin nebo Ivomec či jiný - který se aplikuje 1 kapkou tohoto přípravku pod křídlo, kde je malá část odhalené kůže - jakoby v podpaždí a po 10-ti dnech se proces zopakuje. Přípravek se vstřebá do organismu a roztoče otráví. A akce se opakuje z důvodu, kdy se vylíhnou vajíčka, aby opravdu proces léčby byl 100%. I tak můžete po příchodu domů ulevit opeřenci pomazáním ozobí, zobáku a nožiček olejem - udusí živé roztoče a hlavně uleví od svědění a pták se může v klidu vyspat.

Doporučení od Markéty Grešíkové :)

Doporučuji nově donesené jedince preventivně zakápnou Ivermectinem - dělám to, jakmile si andulku přinesu domů, i když nejeví známky onemocnění. Neškodí i ty domácí jednou, dvakrát do roka přeléčit, kdybychom náhodou nějakého roztoče zanesli třeba ze zverimexu nebo burzy nebo se aktivoval nějaký dobře schovaný.

 

VLASTNÍ ZKUŠENOST:

Bohužel i já jsem se s touto nemocí andulek bohužel setkal. A bohužel nutno podotknout, že jsem si ji do chovu přivezl od jiného soukromého chovatele :(. Ve zverimexech, zvláště v řetězcích zverimexů, se s ní setkáte skoro v každém 3. 

Naštěstí jsem odhalil onemocnění včas a andulku vyléčil, aniž by došlo k rozšíření do mého chovu. Dodržení karantény mi celou situaci velice usnadnilo. POZOR - když si postiženého ptáka přinesete do chovu, nemoc se neprojeví okamžitě, i když jedince držíte pár dní v izolaci. Já dodržuji 3 měsíční karanténu.

Prvním příznakům jsem vůbec nevěnoval pozornost - byly neznatelné. Až se jejich projev stupňoval a začal být vidět na povrchu kůže, tehdy jsem vytušil, že něco není v pořádku a navštívil veterináře.

 

PŘENOS

Vápenku si můžete do chovu přinést s novým jedincem. Se zakoupenou použitou klecí v bazaru, přes internet apod. Stejně tak s dalším zařízením.

Samozřejmě dochází k přenosu jednoho ptáka na druhého díky pilným nožičkám roztočů. Je třeba si uvědomit, že vápenka jsou "ROZTOČÍ" - tudíž přelézá :)

Pozor, i nemocná samice může nakazit své mladé :( - což je pro mladé velice nebezpečné až fatální :(

 

 

CO DÁL ???

Po návštěvě veterináře a aplikaci léků je třeba zcela vydesinfikovat klec - desinfekčním přípravkem, který u veterináře můžete zakoupit nebo klidně Savem - nejlépe to ve spreji - dejte prázdnou klec bez bidélek a krmítek do vany, vystříkejte Savem a nechte působit - klidně 10 minut - poté vařící vodou pořádně vystříkejte celou klec a vezměte si na to houbičku a drhněte :) - a poté celé okolí klece :).

Bidélka je nejlepší vyhodit - roztoči jsou zalezlí uvnitř - lze zakoupit nová a nebo ještě lépe zaběhnout do přírody a pořídit LUXUS - přírodní bidélka.

Po druhé návštěvě či domácí aplikace léčebné kůry (po 10-ti dnech) znovu vyměňte bidélka a znovu proveďte desinfekci klece - včetně řádného úklidu okolí klece.

 

Po dalších 10-ti dnech od předchozího kroku proveďte finální vydesinfikování klece opeřence a znovu vyměňte bidélka.

 

PREVENCE

Prvotní prevencí je nákup zdravého jedince. Nejlépe u soukromého chovatele - máte možnost vidět i zbytek hejna a podívat se, zda vápenka není v chovu - i když pokud chovatel přivezl předtím nového ptáka z jiného chovu, riziko může být. Ale každý správný chovatel nového ptáka pro jistotu zakápne právě proti vápence a drží předepsanou karanténu, než vloží nového ptáka do hejna.

Nejvíce se s ní setkáte bohužel ve zverimexech - neznáte původ ptáků a i když vám ho sdělí obsluha, nemáte jistotu.

Prevencí je nekupovat také již použité klece a jiné vybavení a pokud ano, řádně a důkladně provést desinfekci. Pozor na nákup použitých hnízdních budek (už jsem takový inzerát vidět a přijde mi to jako naprostá šílenost vzhledem k možnosti přenosu takových druhů onemocnění).

 

Pokud si vápenku nepřinesete domů s použitým vybavením či novým svěřencem, s vápenkou už by jste se setkat neměli :)

 

HODNĚ ZDRAVÍ PŘEJE VERO :)

 

PS: Děkuji velmi všem, kteří mi pomohli při tvorbě tohoto článku hlavně tím, že byli ochotni se podělit s ostatními se svými zkušenostmi, vápenku na svých opeřencích vyfotografovali, aby tím pomohli ostatním nezkušeným při jejím rozeznávání a určování.