Andulka a nebezpečí

V této sekci bych se velice rád zaměřil na to, co vše může vaši andulku u vás doma ohrozit. Nejde jen o živé tvory, či květiny, ale také o jiná nebezpečí, o kterých se v odborné literatuře ani nedočtete a další, na které se zcela zapomnělo. Nebudu zdržovat a pustíme se do toho :). Snad vám některé rady a zkušenosti přijdou v budoucnu vhod či zabrání nějaké katastrofě :).
 
TEFLON
a jeho JEDOVATÉ VÝPARY
 
Každý doma vaří a každý má doma nějakou tu teflonovou pánev (pozor, i žehličku, kulmu, teflonové hrnce a další), i když moderní doba postupuje kupředu a v mnoha domácnostech již teflonové pánve či jiné pomůcky z teflonu ani nenajdete, pořád jsou velice časté a je potřeba před tímto opeřence chránit.
 
Seznamte se s nepřítelem č.1 mezi teplonovými výrobky :(
 
Ač se to zdá skoro nemožné, právě teflonové výpary, nejčastěji právě z rozžhavené pánve, se mohou stát velice snadno pro vašeho opeřence fatální. A nemusí se jednat pouze o andulku. Teflon velice snadno usmrtí i jiné druhy exotů a opeřenců. Mnoho lidí má v kuchyni klec s opeřencem. Pokud vůbec nyní vynechám myšlenku, že klec do kuchyně prostě "vůbec" nepatří ( a důvody snad jmenovat není třeba ), pokud již někdo klec v kuchyni má, měla by se nacházet co nejdále od plotny. A pokud již jiné řešení není, měla by být kuchyň přinejmenším velká a prostorná, nebo spojená např. ještě s obývacím pokojem. Zkrátka aby bylo zajištěno proudění vzduchu vždy při vaření na teflonové pánvi - i tak doporučuji při takovém vaření klec odnést mimo kuchyň. Myslíte si, že se to stát nemůže? Je to velice jednoduché. Pokud se vám taková otrava povede, opeřenec umírá řádově okamžitě až nejpozději do pár hodin či jednoho dne od vdechnutí takových výparů. Příznaky jako malátnost, dezorientace a další už jen naznačují, že se konec blíží a málokterý jedinec tuto fatální otravu vůbec přežije. Velice často dojde k otravě tak rychle, že než si něčeho všimnete, zaslechnete jen vašeho miláčka spadnout na dno klece a smrt přijde velice náhle po tom. Komu se to již bohužel nechtěně zadařilo či četl smutný článek jiného majitele andulky, jak se mu tato věc přihodila, ví, že nejde o žert, ale velice závažnou věc.
 
RADA: nedržte, pokud nemusíte, opeřence s klecí vůbec v kuchyni - od hygienického hlediska po přihlédnutí k tomu, že je opeřenec vystaven v kuchyni neustálým změnám teploty, výparům z hrnců, vlhku, vašemu větrání v důsledku vaření, nebezpečným nádobám s vroucí vodou, teflonovým výparům atd. Dala by se jmenovat spousta dalšího - ostré nože, elektrické spotřebiče apod. Pokud již k otravě teflonem dojde, samozřejmě co nejdříve dostaňte opeřence mimo otrávenou místnost na čerstvý vzduch, co nejméně stresu a nejlépe volat či navštívit veterináře.
 
OKNO a SKLO
 
Úmyslně jsem zvolil prosklenou budovu Tančícího domu v Praze :)
 
Jestliže si domů dovezeme opeřence, nesmíme se spoléhat na to, že se s oknem a jeho výplní (sklem) vůbec kdy setkal. A pokud ano, neznamená to, že u vás bude v pohodě. Nové prostředí může opeřence natolik vystresovat, že zapomene na vše a první co udělá, že naletí do zavřeného okna. Ptáci sklo nevnímají jako překážku, proto velice po prvním vypuštění u vás doma tak snadno narazí jako první do skla. Náraz je může stát život !!! Pozor, už mám za léta praxe vyzkoušené, že ani žaluzie nemusí pro ptáka znamenat překážku, protože má pocit, že proletí mezi jednotlivými lamelamy. Proto je lepší záclona či žaluzie zatáhnout a rozsvítit světlo.
 
Jestliže pták nabere na rychlosti a narazí v takovém letu do skla, může si až zlomit vaz, v lepším případě si způspobit otřes mozku. Musíme také počítat i s možnou zlomeninou křídla, zobáku, nohy atd.
Náraz je vždy velice nebezpečný a POZOR podruhé - pták, který vyrůstal ve voliéře, velice snadno u vás doma při letu narazí do zdi. Bílá či světlá jednobarevná zeď, se kterou se nesetkal, pro něj díky nezkušenosti nepředstavuje překážku a i když se nám to zdá logické, že musí uhnout, u opeřence se velice často setkáte s tím, že zeď absolutně ignoruje i přes fakt, že na ní je umístěn obraz. Narazí do ní, padne na zem a velice často se znovu již poloomráčen rozletí a narazí opět do dalšího předmětu. Takového ptáka je zapotřebí OKAMŽITĚ chytit a dát do klece.
Jako vždy je pravidlo ptáka dále nijak nestresovat a pozorně sledovat jeho reakce. Jestli nekrvácí ze zobáku, zda není ochromen apod. Je to 50:50 - buď se pták pouze omráčí či z nárazu vyvázne s lehkým otřesem mozku, či je situace horší. Vždy je lepší, jakmile se vám cokoliv nezdá, navštívit co nejdříve veterináře.
Na přítomnost skla musíte ptáka postupně zvykat - takže jakmile je klidný a rozkouká se, je dobré ho dát na parapet - jedinec samozřejmě vyzkouší okno, ale než stihne roztáhnout křáídla a udělat vůbec nějaké tempo, narazí a osvojí si to, že přes okno cesta nevede. Měl jsem v bytě na volno andulky a okno zcela ignorovaly, i když svítilo řpímé slunce.
 
DRUHÝM NEBEZPEČÍM u okna je samozřejmě OTEVŘENÉ okno. Pozor. Vždy, než opeřence vypustíte z klece, ujistěte se, že nemáte nikde otevřenou ventilačku, balkón, dveře do druhé místnosti kde je otevřené okno či dokonce, zda nemáte otevřené vchodové dveře, kterými by opeřenec váš byt či rodinný dům přímo opustil.
 
Co poradit, pokud vám opeřenec ulétne? Držím vám předem všechny palce na svém těle. Nepodléhejte panice. 
1. Zpacifikujte celou rodinu k jeho záchraně. Jeden člen ať zůstane doma u otevřeného okna, kam umístěte otevřenou klec s pamlskem uvnitř - pták pokud neuletí z dohledu, může velice snadno přiletět nazpět.
2. Jděte ven, pták velice často neletí daleko, protože se v novém prostředí nebude cítit v bezpečí. Velice často sedí na prvním stromě či střeše.
3. Upozorněte sousedy a okolí. Ihned vyvěste inzeráty do skupin na FB či jiných internetových webovek, kde víte, že se chovatelé mohou zdržovat. Zavolejte do nejbližšího útulku. Často tam andulka skončí, pokud ji odchytí někdo svědomitý či policie. Sledujte inzertní weby - kolikrát jsem viděl inzerovat andulku na oficiálních stránkách toho určitého "města" v kategorii prodejních inzerátů - ten, kdo andulku nalezl, také kolikrát zkouší všemožné, aby dal vědět co nejvíce lidem, že andulku nalezl.
4. Nevzdávejte se. Andulky dokáží i ve volné přírodě snadno docela dlouho přežít - pokud se tedy bohužel nestanou článkem potravního řetězce pro naše opeřené dravce. Velice často také naši ptáci takového cizího exota pronásledují a uklovají. Přesto jsem zažil sám případy, kdy se andulka odchytila až po několika dnech a vrátila se živá domů.
5. Zbytek je na vašem úsilí, zkušenostech a vnímání, protože jen vy samotní víte, jaké má vaše andulka chování. Vždy se snažte alespoň zahlédnout směr, kterým andulka letěla. Vcítit se do ní a následovat ji.
6. Ještě jedna rada - má-li vaše andulka kroužek a doposud jste si neopsali všechny informace z jejího kroužku, udělejte tak - mnoho lidí, co andulku chytí, si informace z kroužku přečtou a rovnou v inzerátu uvádějí, že andulku vydají jen tomu, kdo bude znát čísla na kroužku. A nedivte se jim. Sám jsem inzeroval jednou ochytnutou andulku (naštěstí s kroužkem) - divili by jste se, kolik lidí mě přesvědčovalo, že je andulka jejich, a že si číslo prostě nenapsali. Naštěstí se pravý majitel ozval a čísla mi nadiktoval. :) U velkých papoušků snad ani nepředpokládám, že jejich majitelé nemají údaje z kroužku někde napsané.
 
Svět venku je krásný, ale většinou pro malé exoty pouze otázkou pár hodin či dní :(
 
VROUCÍ VODA, HRNCE, KÁVA...
 
Dovolte mi se na chvilku vrátit ještě do kuchyně :). Opeřenci jsou velice všímaví, zvídaví a také rádi ochutnávají. Nenechávejte a ani neučte svého opeřence těmto zlozvykům. Jednoho dne přijde doba, kdy se vám to vymstí :(. Takto navyknutý opeřenec jednoho dne najde hrnek s vroucím čajem, vy si zrovna odskočíte a on se mezitím opaří. Proto je lepší je vůbec nenavykat na uždibování z hrnků a talířů.
 
Takže pak už je jen krůček od toho, že mohou přistát velice snadno nechtěně do vroucí vody v hrnci na plotně, po to, že se napijí nechtěně silného alkoholu či vroucí kávy či čaje z hrnku, až po to, že nechtěně přistanou do vroucí polévky v talíři atd. Na pomoc už je potom někdy pozdě...pro andulku či jiného exota se taková zkušenost stane bohužel většinou až fatální a pokud přežije, mluvte o zázraku a nechť je to pro vás poučení. Chovejte se k opeřenci jako k dítěti :). Opatrujte ho.
Pokud dojde k jakémukoliv popálení apod., zajisté se odeberte na veterinu. V takových případech babské rady a zaříkávání nepomůže.
 
POZOR - i obyčejný talíř s polévkou může stát vaši andulku život.
 
KVĚTINY
 
Snad skoro každý má doma nějakou tu pokojovou rostlinu a pokud ne, i tak se nevyhne tomu, že se u něj na stole může jednoho dne objevit řezaná květina ve váze. Obojí může znamenat nebezpečí, pokud jde o jedovatou rostlinu!
A nemusí být nutně jedovatá - hrozí i jiná nebezpečí - např. ostny !!!
 
Trny tohoto kaktusu ještě nejsou nejhorší, jsou i kaktusy s ostny až několik centimetrů dlouhými.
Zde, pokud do nich andulka v plné rychlosti narazí, může jít o život.
 
Sedněte si proto v klidu a prostudujte, jaké rostliny doma máte :)
Ty jedovaté umístěte do místnosti, kam se opeřenec běžně nedostane či je darujte někomu,
kde nebudou nikomu nijak škodit :)
 
Kde je nejlepší takové rady hledat? V ověřené publikaci !!!
Snad každý má doma nějaký atlas pokojových rostlin a nebo si vypůjčete nějaký v knihovně.
 
Na internetu si může každý napsat co chce, a to doslova.
Proto pozor na rady z internetu.
A proto se na rady z internetu vždy dívejte trochu s nadhledem.
 
Kolikrát mi lidi psali - ALE VŽDYŤ TO PSALI NA INTERNETU?
A já odpovídal - NO A? A TO JE ZÁRUKA, ŽE JE TO PRAVDA?
JE TAM U ČLÁNKU UVEDEN NĚJAKÝ STUDOVANÝ BOTANIK?
V knihách vždy naleznete, kdo se na tvorbě podílel a většinou jsou zaštítěné právě vystudovaným člověkem.
Někdy by vás rada od někoho někde na veřejném fóru mohla stát život vašeho mazlíčka.
 
Tak jaké kousky máte doma vy? U mě jsem nalezl třeba tyto :)
A pozor i na květinu, kterou se chystáte zakoupit. 
Prostudujte nejdříve rostlinu v odborné literatuře, než si ji poběžíte zakoupit do obchodu :)
 
Bohužel velice často se stanete svědkem, že prodavačka v květinářtví sama nebude vědět,
zda je onen druh, který zakupujete, jedovatý.
O řezaných květinách ani nemluvím. 
Nejlépe je umístit zcela mimo přítomnost zvědavého zobáku :)
Kolikrát vazby mohou být o více druzích a byla by škoda takovou vazbu rozdělávat kvůli jednomu jedovatému květu.
Věřte, že uvázat takový puget je taky svým způsobem dřina :)
 
Vím o tom své - viz níže moje práce :)
Stejně tak pozor na to, co natrháte venku do vázy. Ne vše se obejde bez následků :(
A stejně tak pozor na to, jaké bobule venku natrháte - třeba do bytu pro okrasu.
Co neznáte, tam vždy zabraňte svému opeřenci, aby takové bobule vůbec ochutnával.
 
Na obrázku níže jsou trnky, ale je spousta jedovatých plodů, 
které se mohou stát pro ptáka fatální !!!
 
DALŠÍ "CIZÍ" LÁKAVÉ PŘEDMĚTY
 
Nezapomínejte na to, že můžete mít doma další předměty ze sušených rostlin a materiálu, které mohou vašeho papouška lákat. Pozor, takové vazby či třeba věnce a další mohou obsahovat semeníky jedovatých rostlin včetně jedovatých semen a i jiných bobulí, které se mohou stát po pozření smrtelné.
 
Příklad takového možného věnce, který doma můžete mít.
Ty tmavě šedé jsou např. semeníky Lotosu včetně semen.
Pozor na podobná nebezpečí !!!
 
Velice často se používá na takovou dekoraci jedovatý "Durman" apod.
 
DOMÁCÍ MAZLÍČCI :)
 
 
Zde se snad nebudu muset tolik rozepisovat. Znám mnoho případů harmonického soužití opeřence např. s kočkou či psem, nebo jiným opeřencem. Ale výjimky velice často také potvrzují pravidlo a právě taková několikaletá harmonická soužití už někdy skončila smrtí - avšak opeřence :(.
Jsou pudy, které u vašich domácích mazlíčků nepotlačili chovatelé a šlechtitelé ani za dlouhá staletí šlechtění. Kočka prostě vždy bude kočkou a pes psem. Jsou to lovci. A ač jsou kolikrát zvyklí na přítomnost opeřence, mimo vaši přítomnost se z kamarádů velice snadno můžou stát "kořist a lovec". Nebo zde sehraje roli žárlivost či boj o území či vaši přízeň.
Pak je smutné číst, jak pes či kočka, prostě jednoho krásného dne, připravili vašeho opeřence o život a majitel je pln údivu a zároveň přizná, že byl kolikrát varován, že se to může stát. Bez dozoru prostě nenechávatejte zvířata pospolu a i s dozorem buďte vždy ve střehu. Stačí vteřina a neštěstí je na světě :(.
Zde asi rada jinak není - zvířecí pudy, instinkty a reakce jsou mnohonásobně před těmi našimi a než stihnete cokoliv, může být pozdě. Proto taková setkání vždy pořádně promyslete. A stejně tak pokud se u vás na návštěvě ukáží přátelé, kteří se přijdou pochlubit například svým psím mazlíkem apod. Zde vůbec nevystavujte opeřence zbytečnému stresu. Na dalších pár dní se pak z vašeho miláčka může stát vystrašený uzlíček nervů, který bude po všem startovat svým zobákem a stane se uzlíčkem nervů, který se bude skoro schopen umlátit při každém  vašem rychlejším pohybu v kleci.
 
Proč asi příroda kočku obdařila těmito zbraněmi? :)
Ač se kočka může zdát jako největší mazlík...má taky své pudy :(
Avšak i výjimky jsou :)
Děkuji Markétě Sýkorové za její fotografie :)
POZOR - ne každá kočka má na toto setkání, aby zůstala v naprostém klidu !!! :) :) :)
Ale i jiný druh opeřence může znamenat veliké riziko.
Pokud se ožene takový zobák papouška Kakadu po drzé andulce, může to být její konec :(
Studujte dobře snášenlivost druhů, než je dáte do společné voliéry či klece !!!
Pozor, ptáci berou klec jako své teritorium, které někdy velice urputně brání (například párek Agapornisů), který je schopen napadnou i vlastní druh, 
takže každý vetřelec, vlastního či jiného druhu, není vždy s láskou vítán.
 
POZOR i na další druhy exotických druhů živočichů, kteří mohou vaší andulku ohrozit na životě :(
Jako držitel několika sklípkanů vím, že by andulka po jejich štípnutí, dlouho živa nebyla.
Taková stromová krajta se živí ráda ptáky.
Na fotce není stromová krajta, ale pro názornost postačí :)
ALE I OBYČEJNÉ NEZAKRYTÉ AKVÁRKO MŮŽE STÁT VAŠI ANDULKU ŽIVOT :(
Mějte vždy své další živé obytele bytu správně zajištěné či pod dozorem :)
 
MUCHOLAPKA
 
Opravdu velice často jsem se za své působení ve skupinách na FB setkal s tím, že se opeřenec zamotal do mucholapky. Pozor, dostat lepidlo z peří je opravdu nemožné a dosáhnete jen toho, že v lepším případě máte doma oškubaného opeřence, protože bohužel lepidlo musíte dostat z peří dolů, aby ho pták nepozřel, v horším ani nechci domyslet :(.
Proto vždy myslete na taková podobná nebezpečí, než ptáka pustíte z klece. 
 
Je toho moc? Já vím, ale pořídili jste si exotického ptáka :). A v krámě vám takové rady nikdo nedá :(. 
 
Veliký nepřítel :(
 
VANA PLNÁ VODY
 
Zde bych dodal pouze to, že opeřenec není gumová kačenka, která plave na hladině. Pták chvilku nad hladinou vydrží, ale nacucané peří vodou ho velice rychle stáhne pod hladinu...
 
Netřeba slov, jaké nebezpečí číhá ve vaně plné vody.
 
JÍDLO A PITÍ
 
Netřeba polemizovat. 
Lidská strava není určená pro ptáky !!!!!! 
A pokud má někdo jiný názor, ať mi ho ani nepíše. Od rohlíků, po alkohol, pizzu, polévky, párky a salámy atd. Setkal jsem se už s mnohým u lidí, čím ptáka krmí.
Vždy mi padne brada a zastávám názor, že takový člověk by mít opeřence prostě ve svém vlastnictví neměl. Nikdo doposud nezná, jak moc ovlivňuje lidská strava zdraví a délku života opeřence. Prostě tu platí pravidlo, že on má své a vy také. Neexistuje výjimka, aby pták jedl opakovaně pizzu či upíjel alkohol ze skleničky s argumentem držitele, ŽE MU TO CHUTNÁ. Odpovídám jedno - NECHÁVÁTE SVÉ DĚTI TAKÉ JÍST A PÍT VŠE BEZ HRANIC, CO JIM CHUTNÁ? Proto je kolem tolik obézních a nemocných lidí - když naše strava s námi dělá to, co dělá, co asi provede s drobným tělíčkem opeřence, který na to vůbec není zvyknutý. A pokud máte potřebu se dělit s opeřencem o jeden talíř, udělejte si obyčejný čistý zeleninový salát bez dresinků a olejů. Prospěje nejen Vám, ale i jemu - viz moje kapitola v hlavním menu - KRMENÍ.
 
Alkohol může stát opeřence život :(
Stejně tak se mu může stát fatalním lidská strava :(, i když vypadá na pohled lákavě.
 
SVÍČKY a OTEVŘENÝ OHEŇ
 
V neposlední řadě bych rád zmínil právě svíčky či otevřený oheň - třeba u plynového sporáku. Velké popáleniny jsou pro ptáka fatální. Ale i ty malé. Nelze udělat transplantaci kůže a pokud vám pták vzplane a ještě se rozletí, stane se z něj hořící koule, kterou než chytíte, bude pozdě.
Oheň a kouř, či splodiny z ohně, jsou vždy nebezpečné nejen lidem, ale i zvířatům, která jsou na toto daleko citlivější. Buďte vždy pozorní :)
 
Velice lákavé, ale zároveň pro opeřence nebezpečné spojení - alkohol a svíčka
 
CIGARETY a jejich kouř
 
Pokládám sám sobě otázku, jestli o tomto tématu vůbec polemizovat. Všichni si jsme schopni uvědomit, že rakovina hrozí nám lidem, kteří kouříme, ale i pro naše blízké jako pasivní kuřáky, kteří to mají ještě horší. A co teprve zvířata, která nemají možnost volby a odletět ze zakouřené místnosti.
PROSÍM, NEKUŘTE V PŘÍTOMNOSTI ŽÁDNÝCH ZVÍŘAT. 
 
OSTATNÍ OPEŘENCI a NEMOCI
 
Znáte nemoc "FRANCOUZSKÉ PELICHÁNÍ" nebo "VÁPENKU"?
 
NE ?
 
Tak si o nich něco přečtěte. Snadno si můžete nemoc z jiného chovu, či návštěvy u jiného chovatele, přinést domů a může nastat hotové peklo. Nevěříte? Vždy buďte obezřetní, při návštěvách jiných chovů. Pokud se vám cokoliv nelíbilo, nezdálo, sahali jste na opeřence, který vypadal nemocně či na vás sedl, určitě si umyjte ruce hned po příchodu domů a udělejte další hygienické kroky jako - umytí např. hlavy, pokud tam pták seděl, rukou, prádlo do pračky atd. Je to malý krok k tomu, že ochráníte svého jedince od komplikací s nemocí či jeho nakažení a možnému následnému úhynu. Bohužel, i tak by to mohlo skončit. Nechci tu strašit, ale dbejte na hygienu svého chovu. Takové kroky jsou levnější než poté "X" návštěv u veterináře.
 
Na sebe nechte usednout pouze opeřence, který je opravdu ze zdravého chovu :)
Pozor, při takovém kontaktu (viz níže) si domů můžete přinést nechtěně roztoče či jiné nemoci.
Mytí rukou je základ.
Stejně tak saháte-li venku na jiná zvířata, která jsou jedovatá.
Stačí poté připravovat bez umytí rukou dobroty pro svého mazlíka a čert nikdy nespí.
 
Děkuji za nádherné foto Markétě Grešíkové :)
 
VÁNOCE :)
 
Zmiňuji je krátce, přesto záměrně. Velice častou rostlinou je Vánoční hvězda, kterou si lidé přinesou domů - POZOR JE JEDOVATÁ a nejen pro opeřence !!!
 
A Vánoce celkově znamenají mnoho nebezpečí - od pečení cukroví a rozpálených plechů, na které může pták usednout, po plotnu s hrnci plnými horkých pokrmů, vánočního stromku, jedovatých větví tůjí a tisů, a mohl bych pokračovat.
 
I pouštění lodiček by nemuselo dopadnout dobře, pokud by na ně pták přistál, z čiré zvědavosti :(
 
CESTOVÁNÍ
 
Pokud někam cestujete a nemáte možnost ptáky schovat do přepravních klícek či boxů, zajistěte jim vždy bezpečí a tím i sobě.
Není nic horšího, než rychlé zabrždění, převrácení klece a vylétnutí opeřenců do prostoru auta - což je ta lepší možnost, při otevřeném okně jste během pár vteřin bez miláčka a raději ani nezmiňuji ty další možné horší varianty.
Pozor při cestování na průvan při otevřeném okně či zapnuté klimatizaci apod. Ptáci jsou citliví, obzvláště kolikrát ti, kteří jsou celé roky zavření ve vytápěném panelovém bytě :) chi.
 
Bezpečnostní pás nejen pro vás, ale i přes klec :)
 
FINANCE !!!
 
Mnozí se jistě teď udiveně pozastavili a netuší.
Tak čtěte níže pod fotkou :)
 
 
Ano, právě finance se mohou stát vašemu opeřenci fatální. Proč? Jejich nedostatek, pokud půjde o veterinární ošetření. Setkal jsem se již s tolika případy, kdy se lidé zdráhají vydat z jakékoliv finanční hotovosti na léčbu "OBYČEJNÉ ANDULKY", protože stála jenom "STOVKU" a ošetření by stálo třeba 600,-. Takové uvažování někteřéí bohužel mají. A stále jich je dost, jak se tak toulám po všelijakých webech a skupinách či fórech. 
 
Nepořizujte si prosím opeřence, pokud nebudete později ochotní vydat jakoukoliv částku za jeho případnou léčbu !!! 
Kupte si raději nějaké digitální zvířátko, které nebude trpět, když mu dojde baterka.
 
Někdy to totiž vůbec není legrace :(
Děkuji za půjčení fotek a děkuji velice za to, že nezůstal opeřenec bez odborné pomoci,
jedno kolik to stálo. Protože tento člověk na to nehleděl.
Vypadá to hrozně? 
Posouzení nechte na veterináři...já sám soudit nebudu.
 
Je to vaše volba, ne toho opeřeného exota, si pořídit společníka do vaší domácnosti. On se pouze stal terčem vašeho zalíbení a zájmu. A věřte, že pokud by si mohl vybrat, rozhodně by k vám nešel, pokud by věděl, že ho jednoho dne necháte prostě bez odborné pomoci umírat někde na dně klece...
 
Děkuji všem, kteří pomáhají tam, kde je pomoc třeba. Kterým není lhostejný ani stav ptáků v obchodě a bojují za jejich lepší podmínky. Stejně jako těm, kteří bezplatně radí kdekoliv na internetu a jsou tak andělem pro daného opeřence, kterému pomohou k lepšímu životu pouhou radou či kousavou poznámkou, která přinutí majitele k návštěvě veterináře či jiné pomoci.
A pro ty, kteří takovou pomoc nechávají osudu, že "buď to pták přežije nebo ne"... Dej osud takovým opeřencům, ať se nikdy nedostanou do vašich rukou, stejně jako jiná zvířata. Raději buďte bez zvířat, než s takovou pomocí nepomocí... Přát zlé vám nebudu, takoví lidé jsou trestem sami pro sebe.
 
S láskou k těm všem pírkům, Vero :)
 
PS: A máte-li někdo zkušenost, jinou, nebezpečnou, která se Vám osobně stala a mohla by být upozorněním a varováním pro ostatní, napište mi klidně tento zážitek na mail: bardoun.veroslav@seznam.cz - rád se o vaši zkušenost podělím zde na stránkách :) a pomůžete tak ostatním. A nebo zanechte zprávu v knize návštěv :)
Děkuji :)