Nalezenec z venku

V této sekci bych se rád věnoval jednomu tématu:
 
 OPEŘENEC NALEZENÝ A ODCHYCENÝ VENKU !!!
 
Možná se Vám už někdy stalo, že jste šli venku na procházce, z práce nebo ze školy apod., a uviděli jste cestou někde na stromě či v letu exotického ptáka - papouška.
Pokud můžete, pokuste se takového exota odchytit.
 
Upozornil bych rád na výjimku :)
 
Znám pár případů, kdy poletující velký Ara je volnoletec a majitelé bydlí na vesnici a ptáka nechávají prolétnout. Potom je takový odchyt zcestný - ale většinou se pták pohybuje ve velké blízkosti svých majitelů, takže i kdyby jste se o odchyt pokusili, jistě by jste byli záhy upozorněni, že je to zbytečné :).
 
Jak exota odchytit?
 
Radit nějaký osvědčený způsob asi nelze. Pokud si na odchyt netroufáte, pokud se jedná o velkého exota, lze jeho nález nahlásit na policii či útulek. Pokud si nemůžete exota z jakéhokoliv důvodu ponechat, vždy je lepší jeho nalezení nahlásit na policii či zajít do útulku, kde by se o něj měli postarat.
Takže pokud se nám podaří opeřence odchytit - nejlépe použít v onu chvíli cokoliv, co je po ruce - svléknout tričko, mikinu, pokusit se ho nalákat na ruku apod. - můj otec jednou použil cyklistickou helmu :) :) :) - dávejte si pozor na jeho zobák - štípnutí může být bolestivé až krvavé, podle druhu papouška, kterého jsme odchytili. 
A pozor podruhé - chytat exota může znamenat mít pouze jeden pokus - pokud se vám to nepovede, papoušek může z úleku vzlétnout a odletět do dálky a již ho nechytnete.
 
Co po odchytu?
 
Nezapomínejte na pravidlo č.1.
AŤ SE VÁM OPEŘENEC JAKKOLIV LÍBÍ, NENÍ VÁŠ, NĚKDO HO MŮŽE VELICE POSTRÁDAT - to se prostě může stát, že papoušek někomu ulétne. A stejný a ještě větší šok je to pro ptáka, který je vytržen ze svého prostředí, které zná, od lidí, které zná a najednou je zcela jinde u někoho jiného a kdo vlastní papouška, ví, jak hluboká kolikrát může být fixace papouška na určitého člověka.
Je zapotřebí určit minimálně podle publikace, skupiny na FB či internetu, o jaký druh papouška se jedná a podívat se, zda nemá na noze kroužek. Pokud se tam nachází, je potřeba číslo kroužku přečíst a zapsat pro další identifikaci a účel. Pozor, velké druhy papoušků a papoušků zapsaných v CITES se můžete setkat s tím, že má papoušek i čip. Takový papoušek je jistě registrován a má jistě svého majitele - stejně tak lze ptáka registrovat dle kroužku do databáze.
V případě, že se jedná o velký druh papouška, je lepší se informovat na veterinární stanici ve vašem městě, kam je lépe ptáka odvézt minimálně k prohlédnutí a kde vám jistě poradí či mohou zjistit, komu papoušek náleží.
V případě, že odchytíte malý druh papouška bez kroužku apod., je dobré i tak navštívit veterinární stanici a opeřence nechat prohlédnout popř. si odnést od veterináře potřebné rady, jak se o ptáka postarat, pokud se rozhodnete pro dočasnou adopci a hledání původního majitele.
 
Občanský zákoník stanovuje pro nález zvířete pravidla platící i pro papoušky. 
 
Lhůta (4 měsíce), po jejímž uplynutí je možné papouška adoptovat, začne plynout oznámením obecního úřadu, že se našel papoušek. 

§ 1048
Domácí zvíře se považuje za opuštěné, pokud je z okolností zřejmý vlastníkův úmysl zbavit se zvířete nebo je vyhnat. To platí i o zvířeti v zájmovém chovu.

§ 1058
(1) Je-li nalezeno zvíře, u něhož je zjevné, že mělo vlastníka, oznámí nálezce nález bez zbytečného odkladu obci, nelze-li z okolností poznat, komu má být vráceno.
(2) Osoba, která nalezené zvíře opatruje, o ně pečuje jako řádný hospodář, dokud se jej neujme vlastník.


§ 1059
(1) Je-li nalezeno zvíře zjevně určené k zájmovému chovu a nepřihlásí-li se o ně nikdo do dvou měsíců od vyhlášení nálezu, nabude k němu nálezce vlastnické právo.
(2) Prohlásí-li nálezce obci, že zvíře nabýt nechce, a svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do čtyř měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno. Byl-li nález vyhlášen až po předání zvířete, počne lhůta běžet od vyhlášení nálezu.


§ 1053
(1) Obec vyhlásí nález obvyklým způsobem. Nepřihlásí-li se v přiměřené době ten, kdo věc ztratil a má-li věc značnou hodnotu, učiní obec vhodné opatření, aby nález vešel v širší známost.
(2) Zjistí-li obec sama vlastníka, zejména z nezaměnitelného označení věci, oznámí mu nález a vyzve ho, aby si věc převzal.
 
VÍCE NAJDETE NA:
 
 
Máte opeřence doma
 
Pamatujte na pravidlo č.2
DODRŽTE KARANTÉNU - nikdy nevíte, zda opeřenec nemá nějaké onemocnění - třeba parazitické, které se může projevit třeba až měsíc po odchytu. I když nevykazuje v onen okamžik nějaké známky nemoci. Už jsem zažil případ, kdy mladému chovateli zbyly akorát oči pro pláč, když se nemoc z nalezeného ptáka přenesla na ostatní v jeho chovu. Závěr byl vlastně fatální :(.
 
Dopřejte opeřenci klid.
 
Pozor, zvíře, které jste odchytili venku, bude potřebovat určitý čas na zotavení a rozkoukání se. Sledujte pozorně jeho reakce a pokud se chová bázlivě, rozhodně ho moc nevyrušujte. Musíte pochopit, že vás nezná a nikdo a nic mu nedokáže vysvětlit, jak se najednou ocitnul u vás a proč je tam zavřený.
Nejlépe obstarat klec, vodu a krmivo v co nejkratším možném termínu. Pokud se na to necítíte, rozhodně si opeřence neponechávejte u sebe doma a navštivte nejbližší veterinární stanici, kde vám poradí, kam zvíře zavézt či se ho ujmou a poskytnou mu dočasné přístřeší.
Sledujte bedlivě chování takového nalezence a pokud by se vám cokoliv nezdálo, jistě kontaktujte veterinární stanici.
 
Co dál?
 
Pokud je vše bez problémů a papoušek je v pohodě, určitě se snažte nalézt jeho majitele! Obzvláště velcí papoušci jsou velice fixovaní na svého majitele a jeho ztráta by se mohla neblaze projevit na jejich chování - od agrese, plachost až po neurotické škubání peří.
 
Kde hledat majitele?
 
V dnešní moderní době je hledání majitele o mnoho jednodušší, než kdysi bez internetu, sociálních sítí apod. Určitě je dobré navštívit webové stránky města a nález opeřence inzerovat tam. Dále třeba v různých skupinách na facebooku, ifauně a dalších webových serverech. Stejně tak můžete aktivně např. vylepit inzerát na papíře v místě nálezu - papoušek může patřit nějakému důchodci a ten nemusí ovládat internet a přesto bude ptáka hledat. Můžete také upozornit místní útulek či úřad. Má-li papoušek kroužek, bude pro vás jednodušší rozpoznat správného majitele, protože bohužel, musím to zmínit - POZOR, NA INZERÁT SE VÁM OZVE SPOUSTA FALEŠNÝCH MAJITELŮ, KTEŘÍ BUDOU SKÁLOPEVNĚ TVRDIT, ŽE JE OPEŘENEC JEJICH. Sám jsem si to kdysi potvrdil, když jsem inzeroval nalezeného Amazoňana. 
Mohu svědomitě říci, že kdo má doma kroužkovaného exota, má jeho číslo kroužku na 100% někde napsané a nadiktuje vám ho. Pokud ne, je to s prominutím ... ! V tom případě je to jako neznat jméno a datum narození svého dítěte. Proč to přirovnání? Protože neseme ODPOVĚDNOST za to, co jsme k sobě připoutali!
V druhém případě, že exot kroužek nemá nebo jeho majitel si nepamatuje jeho číslo či ho nemá zapsané, nepřikládejte k inzerátu fotografii papouška. Až se vám někdo ozve ať telefonicky či mailově, chtějte vědět, co je to za druh papouška a jak vypadá. Nějaké zvláštní znaky např. apod.
Držím předem všechny pěsti zaťaté, aby se pravý majitel vždy našel.
 
Co když se majitel nenajde??? 
 
Odpověď najdete výše z občanského zákoníku. Pamatujte, že jinak si na nalezence nemůžete dělat nárok, i kdyby u vás bydlel třeba rok. 
 
Níže bych rád ukázal, v jakém stavu lze nalézt venku odchycenou andulku.
Je to už X-tý případ, kdy jsem viděl taková fota. Jedná se v tomto případě na fotkách o velice pokročilou VÁPENKU - a jsem pevně přesvědčen, že se lidé takového ptáka zbaví úmyslně, protože si myslí, že jeho léčba by je vyšla na nemalé peníze. OPAK JE PRAVDOU. Léčba VÁPENKY je jedna z velice levných záležitostí, která vyjde doslova na desítky korun. V případě mého veterináře (CHOMUTOV) 60,- se vší parádou. A problém je vyřešen za 14 dní.
Andulka níže na fotkách má VÁPENKU daleko déle, než 14 dní. Je to v řádech měsíců a bohužel se pro tohoto ptáka stala, jeho již velice rozšířená Vápenka, osudnou :(. Jakmile pták vyjde z kondice a venku několik dní nejí, podléhá útoku našich domácích opeřenců a predátorů, stresu apod., je jeho šance na přežití malá. 
PROSÍM ZA NĚ, I TAK TO NEVZDÁVEJTE. Věřte mi, že takový zachráněný pták k vám najde cestu možná rychleji a lépe, než jak si umíte představit a bude vám za to vděčný.
 
OMLOUVÁM SE ZA VELICE SNÍŽENOU KVALITU FOTEK, 
PŘESTO VELKÉ DÍKY JEDNÉ CHOVATELCE, KTERÁ SE OSUD, TAKOVÉ ANDULKY,
SNAŽILA OBRÁTIT K LEPŠÍMU. BOHUŽEL SE PŘES SNAHU VETERINÁŘE I NÁLEZCE NEPOVEDLO.
 
Všimněte si velice pokročilé Vápenky na nožičkách.
Postižený zobáček a ozobí.
Vápenka na nožičkách :(.
Co dodat závěrem?
Hlídejte si svoje exoty co nejlépe. Jejich vynalézavost, jak nalézt cestu ven z klece či voliéry nezná někdy opravdu mezí.
A pokud máte opeřence nemocného, běžte k veterináři nebo se někde poraďte, než ho vypustíte nemocného ven.
Kdo to takto udělá, tak snad Boží mlýny ještě melou a ať dojde svého trestu.
 
Nechápu ani jednoho z takových lidí...nechápu. Proto každému říkám - POZOR, POŘIZUJETE SI ANDULKU ZA 100,-. BUDETE JEDNOU SCHOPNI TŘEBA INVESTOVAT DALEKO VYŠŠÍ SUMU DO JEHO LÉČENÍ? NE? TAK SI HO NEPOŘIZUJTE !!!