O andulkách

 

třída: ptáci

řád: papoušci

čeleď: papouškovití

rod: Andulka vlnkovaná / Papoušek vlnkovaný

původ: Austrálie

velikost: dosahuje délky až 18cm ( z čehož cca 7cm je ocas )

váha: 26-40g

věk: v průměru 10 - 18 let

počet vajec: 4 - 8 v jedné snůšce

 

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus) je drobný papoušek pocházející původně z Austrálie. Dnes je bohatě zastoupen po celém světě v nesčetných barevným formách a variacích.

 

Význam latinského pojmenování - latinské slovo "Melopsittacus" znamená "zpěvný papoušek", "undulatus" znamená "vlnkovaný". 

 

níže - vlnkování na zádech

 

Andulka vlnkovaná - původním pojmenováním "papoušek vlnkovaný" - patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější malé papoušky chované v zajetí, hlavně pro jejich přátelskou povahu, rozmanité zbarvení ( od albinotických bílých andulek s červenýma očima, po citrónově žluté, všech odstínů modré, petrolejové, olivové po všechny odstíny zelené, až po kouřově šedivé, strakaté atd. ), jejich celkovou nenáročnost a odolnost.

 

níže - příklad různorodosti zbarvení

I když je dáte při čištění voliéry či pokoje do jedné klece, je těžké udělat nějakou fotku :D

 

Ve volné přírodě žijí andulky daleko od lidí a jejich obydlí, uprostřed nejvyprahlejších částí australského vnitrozemí v jednotlivých hejnech čítajících pár stovek jedinců. Zbarvení divokých andulek je klasické a hlavně nenápadné - zeleno-žluté s černým vlnkováním s indigově zbarvenými ocasními pery. Zde se živí hlavně semeny trav. V hlavní době jejich dozrávání se jednotlivá hejna andulek spojují do jednoho velkého, které může mít i miliony jedinců. Zde také vyhledávají svého životního partnera. Pokud jeden z páru zemře, druhý z páru je schopen si najít nového druha a žít s ním. Jejich život v Austrálii je mnohem drsnější, než v klecích našich domovů. Teplota se zde pohybuje přes den kolem 45°C a v noci klesá až k -4°C. Ve své domovině jsou andulky nomády, kteří se stěhují a migrují i stovky kilometrů z místa na místo hlavně kvůli zdroji potravy. Velice rády se zdržují v blízkosti napajedel, která pravidelně navštěvují. Pokud nemají možnost navštěvovat napajedlo, dokáží pít kapky rosy z rostlin. Ve výjimečných případech dokáže andulka přežít bez vody až 25 dní, z čehož svou dávku získává z přijímání rostlin.

 

Andulky vlnkované žijící ve volné přírodě patří mezi jedny z nejlepších ptáků na světě v manévrování za letu.