Pořízení andulky

 

CO SI V PRVNÍ ŘADĚ UVĚDOMIT ???

 

Andulka se dožívá 10 až 18 let. Jste na to připraveni?

- samozřejmě, že ji můžete opustit, pokud jedete na dovolenou apod. :) Ale přeci jen je to závazek stejně jako pes. A samozřejmě se může stát, že bude potřebovat veterinární péči. A i ta něco stojí, nepočítaje náklady na krmení apod.

 

Máte doma další zvířata? Jak se budou s andulkou snášet??

- samozřejmě je třeba si uvědomit, jaké jiné domácí mazlíčky doma máte a zda se s nově příchozím nájemníkem snesou. Znám např. psy, kteří nedělají nic jiného, než že postávají pod klecí a jakmile se andulka pohne, štěkají a považují ji za novou pohyblivou hračku. Taková andulka bude spíše trpět a možná ji to brzy položí. Takže pokud psa máte, zkuste se zeptat známých, zda někdo ptáčka nevlastní, že by vám ho na zkoušku půjčil domů. Stejně tak kočky, které mohou zkoušet andulku chytat a zranit ji. A pozor, není samozřejmostí, že se různé druhy papoušků musí automaticky snášet. Nemám například dobrou zkušenost soužití andulky s agapornisem, i když se zdají stejně velcí jako andulky. Agapornis je prostě dominantní a teritoriální, hlavně, pokud je v páru a andulku může i zabít. A v konečné fázi nemusí být ani akvárium neškodné, pokud nemá poklop - může dojít k utonutí andulky, pokud ji pustíte prolétnout a mezitím si třeba pouze dojdete na toaletu.

 

Alergie. Nemá nějaký člen vaší domácnosti alergii na peří???

- pozor, alergie na peří je velice nepříjemná a může vás trápit ať již při čištění klece či při pouhém procházení kolem ní. Andulka ráda poletuje po kleci a výří peří kolem a také péřový prach, včetně odlupující se pokožky. To vše vás může dráždit a působit dýchací problémy.

 

Hlasový projev. Nebude vám vadit neustále štěbetající andulka????

- pozor, andulka rozhodně nepatří k jedincům, která by se hlasově neprojevovala. Oproti větším druhům papoušků, není její štěbetání tak hlasité, přesto i tak je vcelku výrazné. Andulka začne se svým hlasovým projevem, jen co se trochu rozední a končí až se zatměním. Jakmile ale v pokoji rozsvítíte, andulka začne se svým povykem vesele dál. Z vlastní zkušenosti jsem zjistil, že si normálně ani neuvědomíte, jak moc často je použit ve filmu křik našeho Vrabce domácího a jak na něj andulka velice pozorně a s nadšením reaguje. Okamžitě spustí křik a povyk. Takže pokud bydlíte s malém bytě, andulku budete slýchat neustále. Já sám jsem vyrůstal neustále s nějakým opeřeným stvořením v dětském pokojíku, takže jejich křik ani nevnímám. :)

 

CHOVATEL nebo ZVERIMEX ???

Z dnešní zkušenosti mohu říci, že rozhodně bych každému doporučil, v případě nákupu andulky, navštívit chovatele. Na druhou stranu se můžete setkat i s chovateli, kteří mají ve svém chovu nemoci, které se vyskytují také ve zverimexu a péči o andulku doma vám tím ztíží. Většina budoucích majitelů andulky zvolí stejně nejjednodušší formu - ZVERIMEX. Myslím si, že je to velká škoda. Řádný chovatel Vám může přesně říci, který den se andulka vyklubala, jakou má povahu, bude mít kroužek a určitě vám doporučí, jaký jedinec se k vám bude hodit - zda divočejší nebo klidnější atd. V obchodech se zvířaty jsem se bohužel setkal asi tak se 70% s prodavačkami, které ani neumí rozeznat samečka andulky od samičky, natož poradit, jak se o andulku starat. Nevěříte? :)

 

JAK POSTUPOVAT ???

Postup je jednoduchý. Zvolíme-li zverimex, výběr zůstane z 90% na vás. Zvolíte-li chovatele, 100% vám s výběrem poradí. Proč tento rozdíl? Z mojí vlastní letité zkušenosti jsem se setkal s tím, že se ve zverimexu setkáte převážně s prodavači/prodavačkami, kteří ani neví, co prodávají - bráno s rezervou a samozřejmě čest těm, kteří vědí. Mám za sebou návštěvu tolika zverimexů, kde prodávají děvčata sotva po škole, která ani neví, kolik je hodin, natož, jak poznat andulku, pokud pod ní není nápis, že toto s čistým svědomím mohu napsat.

 

V prvním případě si musíme uvědomit, co vlastně chceme. Máme zájem o domácího mazlíčka, který se stane členem naší rodiny či o párek andulek, protože naše časové dispozice nejsou nafukovací? Pokud doma chováme samotnou andulku, zvykne si na naši přítomnost a stane se právoplatným členem rodiny, který se nezdráhá například ani krást jídlo z talíře. Pokud zvolíme páreček andulek, budou se věnovat většinou jedna druhé a bez vašeho časového nasazení a vypětí, se budou více věnovat jedna druhé, než vám. Ale andulky jsou velice učenlivé - měl jsem kdysi jednu velice ochočenou andulku a ostatní od ní vypozorovaly její nebojácnost a pokud mi přistála na ruku ona, nebály se přistát taky a tak jsem si získával snadněji jejich důvěru. Ale také jsem měl již andulku, která prostě navždy zůstala divoká, nikdy se nenechala ani na 1% ochočit. A i s tím musíte počítat.

 

Chceme samečka nebo samičku? Samečci jsou daleko hlučnější oproti samičkám, věnují se zpěvu a toku, ale samozřejmě mají lepší dispozice k tomu, aby se naučili mluvit. Samičky jsou tišší, ale sám jsem již odchoval samičku, která se naučila mluvit. Ať již zvolíte samičku či samečka, jste připraveni na jejich štěbetání, nadávání a křik? Sameček tráví kolikrát spoustu času svým štěbetáním, které připomíná štěbetání vlaštovek, avšak daleko pronikavější.

 

JAK POZNÁME ZDRAVOU ANDULKU A JEJÍ STÁŘÍ ???

Samozřejmě v každém větším městě je většinou několik zoo-prodejen či chovatelů. Je dobré je všechny navštívit a nabízené andulky si prohlédnout, zeptat se na jejich původ atd. Většinou menší prodejny odebírají ptáky od chovatelů ve svém okolí, ty větší si nechávají dovážet. Výjimky potvrzují pravidlo. :)

 

ZDRAVÁ ANDULKA - je samozřejmě hravá, veselá, živá, se zájmem o okolí či ostatní andulky. Neměla by mít viditelné fyziologické změny na kterékoliv části těla. Je dobré u klece s andulkami zůstat v klidu a chvilku zvířata pozorovat v jejich chování, zda nejsou zvýšeně agresivní a nenapadají ostatní jedince; zda nejsou moc bázlivé či načepýřeně neposedávají někde v koutku - takovým jedincům se raději vyhněte. Je nutné si uvědomit, že andulky jsou v prodejně pod neustálým stresem z neustále nově proudících zákazníků a hlavně dětí, které jejich rodiče nechají dělat všechno, co si umanou. Dobré je si vybrat tedy hodinu, kdy v obchodě je méně lidí a andulky mají možnost se lépe projevit. Pokud u klece piští dítko, je víceméně jasné, že andulky budou působit vyplašeně všechny :). 

 

ZDRAVÉ MLADÉ ANDULKY - stáří 31 DNÍ - viz níže

Zobák - by měl být hladký, bez prasklin. Neměl by být v žádném případě přerostlý (andulka pak nemůže přijímat potravu a bez veterinární péče uhyne). Přerostlý zobák může také znamenat nemoc - vápenku. Také nosní dírky nesmí mít výtok či aby byl jejich otvor nějak olepený.

 

MLADÉ, ZDRAVÉ ANDULKY - hladké ozobí, oči bez výtoku, zobák beze změn (pozor, může mít tmavé fleky - časem zmizí) - viz obrázek níže

Oči - čisté, bez výtoku či fyzických změn - mladé andulky mají tmavou duhovku - pozor, jsou výjimky - například recesivní straky.

 

Drápky - čisté, nesmí být přerostlé či jinak zdeformované.

 

Kloaka - peří okolo zadečku musí být čisté a suché. V žádném případě nekupujte andulku, která má pod ocáskem olepené peří mokrou kaší z vlastních výkalů a je načepýřená (nemusí být)  - jedinec má zažívací problémy (jedno jakého druhu), a může vám doma také uhynout či se jeho nákup prodraží, neboť budete nuceni jít k veterináři.

 

ČISTÉ peří v oblasti konečníku - viz níže

Peří - má působit hladce a čistě. Andulka nemá žádná holá či vylysalá místa na těle, kde není opeřená. Může se stát, že jedinec nemá ocasní pera (mohlo být způsobeno přepeřováním, špatným zacházením či jinou újmou), nebojte se, dorostou.

POZOR - pokud andulce pod křídly, kolem ocasu či na jiné části těla vyčnívá bílé prachové peří, které zvláštně vesele vlaje nad povrchem zdravých per, andulku nedoporučuji kupovat. Může se jednat o roztoče, či jiné problémy, a zbavit se jich znamená opět návštěvu veterináře a delší dobu léčení. Navíc pokud doma již andulku máte, může dojít k přenosu na zdravého jedince. Jednou se mi toto právě přihodilo a trvalo dlouho, než se andulky problému zbavily. Prachové peří pak vypadalo jako dlouhý svatební závoj. Nic příjemného - ani po estetické stránce. Pokud andulka mění peří, normálně ji vypadává a narůstá ji nové - vypadá pak, jako když má bodlinky. Ale tato zvláštní prachová peříčka, která postupně rostou do délky, nesmí vlát mezi zdravými pery.

 

NÍŽE - andulka, která má výše uvedené problémy s peřím - 

prachová peříčka poletující a vyčnívající mimo normální peří !!!

Bohužel i já jsem se setkal s tím, že vám podobnou andulku prodá

přímo CHOVATEL :(.

NÍŽE - stejná andulka po odborné péči a celopůlročně-letním pobytu venku :ú)

ZDRAVÉ OPEŘENÍ ANDULKY

 

STÁŘÍ ANDULKY - může s malou pomocí odhadnout i začátečník.

Ozobí - ozobí mladých ptáků je hladké, působí jemně jako je u lidí hladká a jemná pokožka. Nemá na sobě praskliny či není zrohovatělé. U mladých jedinců, kteří jsou po odstavu, je ještě jemně růžové až fialkové. Bohužel u těchto jedinců lze jen stěží odhadovat nezkušeným okem, zda se jedná o samici či o samce. Je-li v kleci více andulek, samci se většinou samicím dvoří, i těm mladým, takže podle toho lze poznat rozdíl. Pozor na sourozence, které do obchodu dal chovatel na prodej. Tito se chovají v novém prostředí velice družně, jsou na sebe zvyklí z hnízdní budky, probírají si peříčka a drží se hodně při sobě. Dokonce jsem i u sebe pozoroval, že se vzájemně krmí. A nemusí si být vůbec podobní - z jednoho odchovu můžou vyletět sourozenci a každý má jinou barvu - viz jeden můj odchov, kdy samice snesla 6 vajec a každé mládě bylo zcela jinak zbarvené.

 

světlé ozobí mladého 2 měsíce starého mláděte - samička

již vybarvené ozobí cca půl roku starého stejného jedince

níže - taktozdeformované ozobí se může vyskytnout - nijak nebrání andulce v životě a tato samice odchovávala zcela zdravá mláďata - vada nebyla dědičná

Vzhled - mladá andulka je většinou ještě drobná, celkově hubenější, velmi čilá, hravá a vzhledově menší, než dospělý jedinec. Pozor - bonita andulky je vyšší, je-li jedince dobře fyzicky narostlý. Ale pokud nesháníte andulky do chovu, myslím, že velikost nehraje roli :).

Délka ocasu - starší andulky mají o trochu delší ocasní pera, než mladí jedinci. Ale pozor na dobu přepeřování, kdy ocasní pera ztrácejí a vyměňují ptáci každého věku a jak já říkám - jsou všichni bezocasí :D. Takže tento znak nedoporučuji využívat. Můžete tak koupit zcela starého jedince, kteří se díky vypadanému ocasu tváří mladě.

Barva duhovky - mladé andulky mají temné, až černou duhovku - pozor na výjimky, jako jsou například recesivní straky, které mají tmavou duhovku celý život. U starších jedinců půl roku a více starých jedinců je duhovka žlutá až bílá. Pozor na lutino - mají červené oči.

 

tmavé oči mladých andulek

světlé duhovky starších jedinců

Hlasový projev - mladé andulky nejsou tolik hlučné, jako dospělé. Většinou jen tu a tam pípnou, ale není to nic výrazného. Oproti tomu například dospělí samci švitoří a švitoří.

 

NA ZÁVĚR ???

 

Dejte si na výběru andulky záležet. Dopřejte si čas a klid. A nezapomínejte - většinou každých 14 dní přibude v prodejně nějaká nová andulka. Pokud se vám zrovna nabídka nelíbí, počkejte nebo vyražte do vedlejšího města. Možná narazíte právě na barevnou andulku, která vám padne více do oka a bude vám vyhovovat. Samozřejmě, o barvě peří to nikdy není. Andulky jsou osobnosti a každá je nějaká. Mám jich doma spoustu a jedna je bázlivá, druhá štípe, třetí zkouší mluvit a se čtvrtou si doslova mohu dělat co chci. A takhle lze pokračovat. 

 

A nejste-li zkušený chovatel, nekupujte si andulku, která vypadá nemocně s tou myšlenkou, že ji spasíte z obchodu. Může se vám to povést, ale také se vám může povést opak.