Hnízdění

POZOR POPRVÉ- ZKUŠENOSTI A PŘÍBĚHY, KTERÉ ZDE UVÁDÍM, JSOU MÉ VLASTNÍ A ROZHODNĚ NESLOUŽÍ JAKO ODBORNÁ LITERATURA ČI K NAPODOBOVÁNÍ. VŽDY ZÁLEŽÍ INDIVIDUÁLNĚ NA VAŠEM VZTAHU S ANDULKOU A JEJÍ DŮVĚŘE K VÁM. ZVLÁŠTĚ POKUD BUDETE BRÁT MLADÉ ANDULKY DO RUKY ČI BUDETE FOTOGRAFOVAT VÝVOJ MLÁĎAT V BUDCE apod. !!!

 

POZOR PODRUHÉ - POZOR, NECHAT ZAHNÍZDIT PTÁKY A POMOCI JIM VYVÉST MLADÉ, VYŽADUJE UŽ DALEKO VÍCE ZVÝŠENOU ČASOVOU NÁROČNOST. ROZMYSLETE SI TO POŘÁDNĚ, NEŽ UČINÍTE PRVNÍ KROK VPŘED !!! ZPÁTKY UŽ TO VZÍT NELZE.

 

K hnízdění andulek a jejich odchovu jsem se dostal jako naprostý fušer, jak se říká. V sekci "O NÁS" jsem již nastínil, jak jsem vůbec začal s chovem andulek. A tak zde vypíši příběh a poté se trochu rozepíši, co je k hnízdění vlastně potřeba :).

Prostě jsem měl několik let samostatnou samici jménem "Holubička" a koupil jí, kvůli své příchozí časové vytíženosti, samce jménem "Salát". A při jedné další návštěvě zoo-prodejny jsem z čité legrace zakoupil hnízdní budku, protože ti dva spolu vymýšleli neustále nějaké lumpárny - od koupání v napáječce až po otevírání si klece a další zlobení mimo klec nemusím snad ani rozebírat :).

 

1 den - jak jsem zmínil, moc času jsem tehdy neměl a pozoroval jsem jen to, že se ti dva k sobě začali chovat daleko více něžněji a hned první den navštěvovali hnízdní budku, Salát zlobil jako vždy Holubičku a ona jeho, něžné šarvátky jako vždy. Ona zalézala do budky a zase vylézala a on ji zkoumal zvenku.

2 den - jsem si jen všiml, že Holubička drancuje budku zevnitř a Saláta nechce pustit k sobě.

3 den - se Salát již ani nepokoušel vlézt do budky a Holubička trávila čas uvnitř zvláštním okusováním - jak jsem zmínil, neměl jsem žádnou zkušenost a ani načtenou literaturu. Nenapadlo mě se podívat, co tam vlastně uvnitř dělá.

4 den - přišla změna, kdy jsem po příchodu z práce zcela náhodou nachytal ty dva při páření. To už jsem začal tušit, že to asi nebude jen tak a první co jsem udělal, že jsem navštívil ještě ten den knihovnu a listoval na internetu. Skoro se to zdálo jasné, ale v mnoha článcích se psalo, že z toho nic nemusí být. 

5 den - jsem nahlédl do budky a zjistil, že Holubička dlabe hnízdní jamku. Byla tam od výrobce udělaná taková mělká, ale ona její hloubku doslova zdvojnásobila. V duchu jsem se zasmál, aby se nakonec neproštípala dnem budky ven :). Všechny tyto piliny jsem jí z budky prostě vysál. Bylo tam i pár peříček.

6 den - Holubička s hloubením jamky přestala a jen klidně posedávala uvnitř. Znovu jsem je přichytil při páření. Nahlédl jsem do budky a změna byla v tom, že se jí nechtělo vůbec ven. Jen tak smířlivě se na mě dívala a zůstala sedět na hnízdní jamce. Pohladil jsem ji po zádech a ona vstala a vysoukala se z budky ven. 

7 den - jsem nahlédl do budky a zasmál se. V jedné knize psal chovatel, že do týdne, co předloží budku, má u něj v chovu samička první vajíčko. Já nenašel nic. Tak jsem se pousmál, že jsem se v duchu trochu těšil na něco, co není. Večer vylezla Holubička z budky se napít a já viděl, že její zadeček, jindy normálně rovný a hladký, je kolem kloaky (řitní otvor) plný načechraných prachových peříček a že je její bříško kolem kloaky takové větší, vyboulené. Nejvíce patrné to bylo, když zalézala zpět do budky. Tak jsem si řekl, že jí asi trochu hrabe, že má falešný pocit, že sedí na vejcích. Přesto měla v očích to, co mají třeba například březí fenky - mají své velké tajemství. To mě zarazilo.

8 den - jsem našel první vajíčko v budce. Do té doby jsem byl v klidu, ale po tomto zjištění mi docvaklo, že jedeme vlastně "NA OSTRO" :). Že to asi není jen tak zkouška, ale ti dva prostě hnízdí. Bál jsem se, že nemám vůbec zkušenosti a že něco pokazím. Do té doby jsem měl doma 2 knihy. Utíkal jsem do knihovny a půjčil si snad všechny knihy, co tam měly s touto tématikou :). Najednou jsem na internetu hledal vše. Doporučuji jít i na "You Tube", kde najdete hlavně pod odkazy BUDGIE ve vyhledavači spoustu prima videí od toho, jak se klubou malé andulky z vajíčka až po to, jak se o ně samička stará. Rodiče jsem přestěhoval, komplet i s prvním šišatým pokladem v budce, do ložnice.

 

Dál už to vzalo spád. Každý druhý den jsem našel další vajíčko, až jich nakonec bylo 5. Připadal jsem si trochu hloupě, protože každý chovatel psal, jak musí být před hnízděním pestrá strava a andulky tím nabudit k hnízdění. A samozřejmě je hlavně pestrou stravou připravit k hnízdění, protože je pro ptáky vyčerpávající. Pestrou stravu mají u mě stále, takže jsem se nebál. A tak jsem se připravoval postupně na vše, co mohlo nastat. Měl jsem na to vlastně jen 20 dní od prvního vajíčka.

 

Každý den jsem trávil veškerý možný čas studováním všech možných videí, článků a fotek. V noci jsem se přistihl, jak poslouchám, jak Holubička obrací vajíčka. Zvláštní, dokonce jsem i slyšel, jak je snášela, vajíčko vždy zvláštním způsobem klaplo o dřevěnou budku. A tak jsem každý den pořizoval fotografie. Holubička za ta léta byla na mě velice zvyklá  a nevadilo jí to, když jsem odšupoval víko a fotky pořizoval. Dokonce se pak vždy zvedla na moment, jako by si říkala, abych si to vyfotil a zase zasedla. Jen Salát byl trochu více nervózní, protože jsem ho vlastně dlouho neměl.

 

DEN "D"

Přišel den "D" a já se nemohl dočkat. Byla zrovna neděle a já jako na trní trčel doma, pil čaj v posteli a četl knihu. Dnes se tomu směji, ale tehdy to bylo poprvé a já nechtěl nic promeškat. Čekal jsem marně. Celý den se nic nedělo a večer jsem ještě kolem 22:00 kontroloval budku, vajíčka byla všechna. Smutný jsem šel spát. Byl jsem zklamaný. V noci mě vzbudila žízeň. Večer jsem jedl slané brambůrky, tak si to vybralo daň. V kuchyni jsem se napil a vrátil se do postele. Když jsem uslyšel slabé pípnutí. Posadil jsem se na postel, ale bylo ticho. Zasmál jsem se v duchu, že mi už hrabe. Lehl jsem si a když jsem usínal, uslyšel jsem znovu pípnutí. Pomyslel jsem si, že mi asi utekl cvrček (chovám ještě k tomu všemu sklípkany), a že ho ráno budu muset chytit. Ale pípnutí se ozvalo znovu, dvakrát za sebou a v budce se ozval trochu šramot. Vylétl jsem z postele a ve tmě přitiskl ucho k budce. A znovu pípnutí. Rozbušilo se mi srdce. Opravdu nádherný pocit. Culil jsem se potichu od ucha k uchu a utíkal pro fotoaparát. Udělal jsem rychle jednu rozmazanou fotku, ale byl jsem šťastný, že jsem ji udělal.

Moje úplně první mládě - MARGALO.

A tak jsem rozsvítil a připravil vše, co bylo třeba. Nasypal nové krmení, dal jsem čerstvou vodu a do misky nasypal směs míchanice, zakoupenou v obchodě. Hodinu jsem čekal v obýváku, aby měl pár klid, ale nic zvláštního se nedělo. Tak jsem zhasnul a šel spát. Ráno jsem šel do práce.

Nemohl jsem se dočkat návratu. Po příchodu jsem zkontroloval klec. Vaječné míchanice se Salát ani nedotkl a vypadal trochu bezradně. Mladé bylo v pořádku, tak jsem si udělal pěknou fotku. Ale trochu jsem byl rozmrzelý z toho, že míchanice zůstala netknutá. Přišel čas na řešení. Udělat domácí míchanici, jak psalo spousta chovatelů na internetu a v knihách. Avšak ani s touto míchanicí jsem neuspěl. Byl večer a já byl v úzkých. Napadlo mě poslední zoufalé řešení. Vzal jsem všechny ingredience, co se dávaly do domácí míchanice a naservíroval jsem je samostatně porůznu v kleci. A dosáhl jsem nebývalého úspěchu. Salát prostě nebyl zvyklý na nějaké takové míchanice. Ale odděleně se mu to velice zamlouvalo. Postupně si uždibával z toho, o co měl zrovna zájem. 

O dva dny později se vyklubalo druhé mládě. Byl jsem jako u vytržení. Jedinou mojí povinností bylo udržovat a předkládat Salátovi čerstvou potravu 3x denně. Z dalších vajíček se nakonec nic nevyklubalo. Holubička je i odstrčila na druhou stranu budky a když jsem ji je opatrně přikutálel nazpět do hnízdní jamky, vyhodila je stejně mimo a nejevila o ně žádný zájem. Tak jsem je později vyndal, aby nedošlo k jejich prasknutí, vzhledem k tomu, že je zahřívala, i z obavy, že by smrděla. Po prosvícení baterkou bylo vidět, že jsou prázdná a bez zárodků.

 

Co na závěr? Podařilo se mi, hlavně s pomocí Holubičky a Saláta, vypiplat své dvě první andulky, své mladé. Bez zkušeností jsem si myslel, že mám dvě holky, pak dva kluky a nakonec jsem měl jednu samičku a jednoho samečka. Tehdy v domnění, z neznalosti ozobí mladých ptáků, jsem si myslel, že si nechávám samičku do chovu a i jako první mládě jsem si chtěl nechat, a o samečka projevila zájem moje kamarádka Monika, tak jsem jí ho daroval. Dnes se jen směji. Nakonec já mám doma krásného samečka a ona krásnou samičku :). Svůj přístup dnes nehodnotím zrovna jako ten, který by mohl jít příkladem. Nebylo moc moudré studovat literaturu až po snesení prvního vajíčka. Ale studoval jsem a dokázal jsem to. Je k tomu opravdu potřeba hodně času a snahy.

 

HNÍZDĚNÍ NA OSTRO :)

 

Zde bych se rád věnoval trochu již s rozvahou a radami, co vlastně k hnízdění potřebujeme.

 

PÁR ANDULEK

Samozřejmě k úspěšnému odchovu andulek potřebujeme vhodný pár. Samičku a samečka. Kde je sehnat. U chovatele je to nejjednodušší, protože můžete od něj získat již sestavený pár. A nebo v zoo-prodejně, kde je dobré si prostě vzít čas a jít pozorovat. Nedoporučuji trhat v prodejně páry. Když vidíte, že se dvě andulky k sobě mají, probírají si peříčka, sedí vedle sebe, vidíte samečkovo modré ozobí a samičky hnědé, máte vyhráno. Je to nejlepší vhodný pár k tomu, že vám zahnízdí, protože už jsou do sebe zamilovaní. Pozor na mladé ptáky, u kterých se může jednat o sourozence, kteří jsou k sobě také velice pozorní. Není dobré si vybrat od oka, jen že se vám líbí sameček a nějaká jiná samička, protože pro ně bude těžší si najít k sobě cestu. Hlavně, když se bude jednat o ptáka z roztrženého páru, protože bude truchlit pro druha, kterého jste zanechali v prodejně.

Sourozenci :) - pozor, neustále spolu, probírajíc si peřička atd.

Pokud máme sestavený již dospělý pár andulek, který splňuje předpoklady k zahnízdění, máte první krok za sebou.

POZOR - může se stát, že předložíte páru budku a oni neprojeví zájem. Berte v potaz to, že samička ani sameček nemuseli ještě nikdy hnízdit. Samička potřebuje sebrat odvahu. Pokud se tak do 14-ti dnů nestane a samička zájem neprojeví, je několik možností. Buď není připravená k hnízdění, nelíbí se jí budka, kolem může být mnoho rušivých elementů a nebo páru vadí něco jiné. Každopádně doporučuji budku poté odebrat, alespoň na měsíc a poté zkusit znovu páru předložit. Je lepší mít dvě různé budky - kdyby se samičce vaše budka opravdu zamlouvat nebude, nemusela by zahnízdit nikdy.

DODATEK - lepší je, než necháte zakoupený pár poprvé zahnízdit, aby si na vás nejdříve pořádně zvykl, na váš hlas, zvuky v domácnosti, způsob čištění klece atd. Aby ve vás získal důvěru, protože ta se vám pak bude hodit.

 

KLEC

Klec pro hnízdící pár by měla být opravdu velká, protože je nutné si uvědomit, že ze dvou ptáků, můžete mít za měsíc 8 a rodiče budou potřebovat prostor k tomu, aby mladé vyvedli. Takže na nějaké MINI-KLECE, zapomeňte. Je dobré, aby klec měla dva vstupy, kudy budete moci podávat potravu atd. Pokud je klec menší, doporučuji připevnit hnízdní budku zvenku. Ptákům bude sice delší čas trvat, než si zvyknou, ale nevadí jim to. Je jednodušší budku kontrolovat. Hlavní je, aby byla pevně přidělaná, nekývala se apod. Ptáky by to mohlo odradit od hnízdění. Máte-li opravdu prostornou klec či doma malou voliérku, můžete vložit hnízdní budku přímo do klece, avšak ji dejte výše a bez bidélka přímo nad budkou - ptáci ji pak nemají možnost znečistit svými výkaly. Sameček se zdržuje rád v blízkosti budky a pokud bude bidélko nad klecí, bude tam často hlídat a tím by znečišťoval vrchní stranu.

 

Vybavená klec s připraveným párem.

Pokud chcete dosáhnout cílených mutací, je třeba pár na čas oddělit od hejna.

 

HNÍZDNÍ BUDKA

Hnízdní budku lze zakoupit v zoo-prodejně, u chovatele nebo ji objednat ve zverimexu. Rozměr je trochu závislý na velikosti klece, pokud budku budete upevňovat na stranu klece, aby klec nakonec nepřevrhla. Budete muset pak vymýšlet složitě, jak zatížit klec atd. Což bude stresovat ptáky. Takže klec by měla ladit a sedět s budkou. Nejmenší hnízdní budka je o rozměrech 20x15x14cm a doporučuji ležatou, ne stojatou. Andulky hnízdí na jejím dnu, nestaví žádné hnízdo a když bude budka na vysoko, která slouží pro jiné druhy ptáků, bude to pro ptáky obtížnější a možná ani nezahnízdí.

Pozor, může se vám stát, že se samičce budka nebude vůbec líbit. Je dobré mít v záloze ještě jednu hnízdní budku, zcela jinou, než je ta první. Možná ta bude ta pravá, ke které se samička osmělí.

Pozor - nepořizujte si budku s odnímatelným bočním vstupem. Může se stát, že samička bude sedět na vajíčkách mimo hnízdní jamku a otevřením takové budky s bočním náhledem se vám může stát, že vajíčka vysypete a bude po hnízdění.

 

Hnízdní budka - pohled s odsunovací stříškou.

 

Hnízdní budka uvnitř - hnízdní jamka.

DÁLE NÍŽE - NESETKAL JSEM SE SNAD S NIČÍM HORŠÍM, NEŽ BYLO V JEDNOM ŘETĚZCI TOTO:

FOTO viz NÍŽE - V PRODEJNĚ MI PRODAVAČKA NUTILA TENTO VÝROBEK,

ŽE JE URČENÝ K HNÍZDĚNÍ ANDULEK !!!

NESMYSL !!!

POZOR, NA ŠTÍTKU OPRAVDU BYLA VYOBRAZENA ANDULKA a ZEBŘIČKA,

avšak výrobce neuváděl nikde, že je výrobek určen právě k hnízdění andulek.

Nevěřte všemu, co se nabízí.

 

ZVYKLOSTI A ÚKLID

Pokud dojde k úspěšnému zahnízdění páru, neměňte své zvyklosti, co se jedná o péči o ptáky či způsob uklízení klece atd. Zbytečně tím hnízdící pár budete stresovat. I během hnízdění a vyvádění mláďat se držte stále stejných zvyků. Rodiče už budou zvyklí a mladí budou v klidu, pokud budou rodiče klidní.

 

PŘED HNÍZDĚNÍM

Než vůbec páru andulek nabídnete hnízdní budku, připravte je na vyčerpávající období jejich života. Měsíc předem podávejte pestrou a čerstvou stravu. Nejen suché proso, ale hlavně zelené krmení. Někteří chovatelé doporučují i podávat bílek z uvařeného vajíčka. Po nabídnutí hnízdní budky avšak tuto stravu omezte pouze na suché proso. Samičku nebude toto krmení lákat ven, bude moci v klidu sedět na vejcích, ale hlavně by se vám mohlo stát, že přeloží jednu snůšku druhou. Toto se může stát i v době, kdy se mladé andulky vylíhnout. Pozor, podávejte suché proso a vaječnou míchanici. Samice by z důvodu přebytku potravy mohla znovu zkoušet zahnízdit a mezi mladé andulky klást novou snůšku a přestat se věnovat mladým či je odvrhnout. Zkrátka - všeho moc škodí.

 

ZAČÍNÁME S HNÍZDĚNÍM

Splnili jsme všechny požadavky, máme načtenou odbornou literaturu, vše jak má a pár se nám opravdu rozhodl začít s hnízděním. Výše jsem popsal, jak to probíhá, ale vrátíme se k tomu.

Po předložení budky se nemusíme vždy setkat s okamžitým zájmem samičky - viz pár odstavců výše.

 

První seznámení s budkou, okukování.

 

Ale ani jeden z páru není pasivní. I když samička může zůstat chladná, samečka to chladným většinou nenechá, vysedává na bidélku budky a svým zpěvem a tancem láká samičku blíže, aby si budku prohlédla. Může dokonce i on sám tím, že vleze dovnitř, probudit v samičce zájem. Dá jí tím najevo, že jí nehrozí nebezpečí. A nebo naopak. Samička projeví zájem a zájmem samečka může být hraní si nebo si začne namlouvat třeba napáječku. Zkrátka, může to být nezkušený pár a všechno chce svůj čas. Tak jim ho dejte. Protože jim těžko něco vysvětlíte :D

 

Spokojený pár připraven k hnízdění.

 

 

NÁMLUVY A PÁŘENÍ

Takže, sameček se nám dal do toku a snaží si svým švitořením získat pozornost samičky. Neustále poskakuje vzrušeně po kleci, toká a rozšiřují se mu zorničky. Samičku si získává tím, že ji nabízí již natrávenou potravu z volete a samičku tzv. krmí. Sameček pokračuje v toku a nožkou si snaží samičku kolikrát přichytit za ocásek či křídlo, aby mu neutíkala. Většinou po krmení sameček přidá ve své písni do toku, stojí oproti samičce a svým zobákem tře o její zobák. Vzrušeně jde do trylku a krásného klokotavého zpěvu. Je-li samička připravená, skoro se jakoby položí na bidélko a celá se v zádech prohne se zakloněnou hlavou směrem k zvednutému ocásku. Sameček si na samičku vyleze a začne se s ní pářit. Dojde ke spojení, při kterém samec láskyplně objímá samičku svými křídly. Může se stát, že po tomto aktu spadnou na dno klece, protože samička neudrží samečka na sobě. A páření se nemusí při prvních pokusech vůbec povést. Dojde-li k úspěšnému páření, sameček stočí svůj ocásek pod samičky a dojde ke spojení. Toto se za den několikrát opakuje. Pokud máte již zkušený hnízdící pár, opravdu cca do týdne po předložení budky, najdete uvnitř první vajíčko. U mladého páru se vám může stát, že se pár bude pářit, ale nakonec nezahnízdí. Nevadí, odeberte jim budku, páru omezte na měsíc krmení a poté je znovu zkuste připravit na nové hnízdění. Takže vlastně máte takovou 2 měsíční pauzu.

 

Sameček se samičkou - námluvy.

 

POZOR - při námluvách a páření ptáky vůbec nerušte. Byla by škoda, kdyby samička kladna neoplozená vejce jen díky tomu, že jste kolem klece neustále skákali s fotoaparátem či se snažili páru jinak pomoci.

 

SNÁŠENÍ VAJEC

Z mé zkušenosti, po třech dnech od prvního páření, samička snese do budky první vajíčko - což je vlastně po 7-10 dnech, od předložení hnízdní budky. Doporučuji si psát takový malý deník někam do zápisníku či do kalendáře, aby jste měli přehled. Další vajíčka klade samička většinou z 90% OB DEN. Může se stát, je to normální, že jeden den vynechá, takže další vajíčko může být až za dva dny, poté další opět ob den. Pro samičku je to náročné období a každopádně při předložení budky nabídněte páru také novou sépiovou kost, kterou samička bude velice dychtivě zobat, ale to budete sami pozorovat a když už zasedne na vejcích, sameček i dál bude kost využívat a krmit dál samičku. 

Samička má ve snůšce většinou od 4-6 vajíček. Ale není výjimkou i 9 či už jsem viděl i 12 :) .

Většinou samička zasedne hned po prvním nakladeném vajíčku a dále ji vlastně mimo budku uvidíte málokdy. Jakmile je snůška úplná, samička sedí ještě intenzivněji a uvidíte ji opravdu zřídka. Samička vyjde ven z budky opravdu kvůli tomu, aby se vyprázdnila. Nelekejte se, samička během hnízdění zadržuje trus a tak když se jde vyprázdnit, na dně klece najdete opravdu neuvěřitelně velkou polo-řídkou hromádku. Samička nemá průjem :).

Samozřejmě, že pokud vám to samička dovolí, je klidná, důvěřuje vám, můžete do budky nahlížet a udělat kontrolu, zda je vše v pořádku a vajíčka jsou nepoškozená. Neodebírejte samičce vajíčka či ji nevyhánějte z budky. Je to pro ni stresující a riskujete, že vajíčka buď poškodíte nebo snůšku nechá. Pozor, samička může být lekavá a může vám z budky vždy vystartovat, když ji začnete otevírat a vajíčka tím pádem odkopne. Ta bouchnou o stěnu budky a mohou prasknout. Pokud máte takovou lekavou samičku, nemusíte kontrolovat budku denně po čas sezení, není to nutné. A hlavně než začnete budku otevírat, mluvte klidným hlasem, aby samička uvnitř věděla, že jste v blízkosti, jemně položte na budku ruce (samička cítí každý dotyk na budce). Samice bude lépe připravená na to, že se bude něco dít a nebude tak zbrklá.

 

SEZENÍ NA VEJCÍCH

Na vejcích sedí výhradně samička. Jen velice výjimečně se mi podařilo sledovat krátké společné sezení samečka na vejcích u samičky. Na každém jednotlivém vejci sedí 18-20 dní.

 

Samička s vejci - při skládání si vajec pod sebe.

 

Pro mě vzácné foto, kdy sameček sedí na vejcích.

 

VAJEČNÁ MÍCHANICE

Vaječná míchanice - ingredience - jablko, mrkev, vejce, piškot a tvaroh - dodržujte maximální čistotu.

Uvaříme vajíčko (100% vařte 15 minut), použijeme pouze bílek, nakrájíme na kousky, nastrouháme asi 1/3 dobře umyté mrkve oproti množství bílku, stejně umytého jablka a stejné množství dětského piškotu. Celé toto spojíme tvarohem. Je-li míchanice moc řídká, přidáme více piškotu. Míchanice by měla být drobivá, neměla by lepit. 

JÁ OSOBNĚ - doporučuji naservírovat vše zvlášť v kleci samečkovi, který si vybere, co uzná za vhodné a při tomto způsobu nepodávám vůbec piškoty. Nepřijde mi to moc přirozené. Zatím se mi prostě nepoštěstilo s nabízenou vaječnou míchanicí uspět, i když jsem vyzkoušel více receptů. Stejně tak s tou kupovanou. 

 

 

Každý chovatel si naučí své andulky na svůj způsob krmení v době hnízdění a bude ho preferovat. Hlavně minimálně 3x denně 100% zajišťuji samečkovi přísun vařeného bílku a střídám mrkev s jablkem. Zcela samozřejmé je přísun k čerstvé vodě.

 

KLUBÁNÍ

Nejde říci, kdy se mladé andulky přesně klubou - myslím, zda ve dne či v noci. Měl jsem snůšku, kdy se všechny mladé andulky vylíhly v noci a další snůšku, kdy se líhly vyloženě přes den. A taky smíšenou. Je to prostě na přírodě, kdy je připravená.

Malé andulky se líhnout po 19-ti až 20-ti dnech od snesení. A samozřejmě, jak postupně samička kladla vajíčka, stejně postupně se budou mladé andulky líhnout a budou mít mezi sebou věkové rozdíly. A že je opravdu rozdíl mezi každým dnem :). Uvědomte si, že měsíc stará andulka je k nerozeznání od dospělé - stavbou těla a opeřením.

Rozdíly mezi sourozenci - každý den je znát :).

Nejstaršímu již rostou první pera a nejmladší je sotva pár hodin staré.

 

Samičku příroda vybavila precizním způsobem. Je schopna cítit pohyb mláďat ve vajíčku a proto neoplozená vajíčka odloží někam do rohu či přímo vyhodí z budky. Ne vždy je to pravda. Samička v budce sedí na vejcích a stalo se mi, že jedno vajíčko měla zakutálené v rohu, proto jsem vždy po zhasnutí ještě s baterkou zkontroloval, zda má vajíčka všechna pod sebou a popřípadě jí rozsvítil a andulka si vajíčko vzala pod sebe. I při líhnutí a dále při mláďatech je pro samičku obtížnější vajíčka pod sebou udržet, protože se vylíhnutá mláďata neustále pohybují a ona je krmí. Přesto nedoporučuji vajíčka vyndavat jen proto, že jsou stranou - jak radí některá literatura, kterou jsem četl. S trpělivostí jsem pomáhal vajíčka vracet do hnízdní jamky a vajíčka se nakonec ze snůšky vyklubala všechna. Pište si záznam o každém novém vajíčku a vypočítejte si, kdy by se mělo klubat. I když má poslední vejce poslední termín 20 DEN, stejně ho tam nechám o 2 dny déle - co kdyby :) Nakonec doporučuji zbylá vejce odstranit.

Je-li malá andulka připravena k líhnutí, začne se ozývat pípavými zvuky ještě před tím, než vůbec svým jediným mléčným zoubkem, začne prorážet skořápku. Samička samozřejmě takové volání vnímá a vajíčko neustále intenzivně zahřívá. Když malá andulka prorazí skořápku, může mu samička jemně pomáhat ven. Pokud budete takové scenérii pozorovat, nechte to na nich. Poradí si. Hlavně samičce neberte prázdnou skořápku. Ona ji celou spotřebuje a tím vrátí vápník nazpět do svého těla. Je to pro ní zdroj nezbytných živin a přísun energie.

Většinou prvních pár hodin mládě nepřijímá žádnou potravu. Narodí se skoro zcela holé (až na pár chmýřítek na zadečku) a slepé. Je ještě drobnější, než bylo vajíčko a za žádných okolností neberte takové mládě do ruky!!! Zajisté by jste mu ublížili. Při klubání se může stát, že samička na pár hodin nemá vajíčka přímo pod sebou a pomáhá mláděti dostat se ven. Je lepší budku zavřít a zbytečně samičce nevětrat a neochlazovat vzduch v budce. I po vyklubání se bude na co dívat, nebojte. 

Když se mládě vyklube, už buďte připravení předložit do klece samečkovi nezbytné pro jeho možnost krmit samičku (vaječnou míchanici či suroviny zvlášť). Sameček se začne krmit a mezitím, co bude mládě připravené přijmout od samičky první kašovitou stravu z jejího volete, sameček před-tráví ve svém voleti potravu, nakrmí s ní samičku a ta poté nakrmí mládě. Většinou takto krmení probíhá, ale sameček se samozřejmě může aktivně podílet na krmení mláďat, hlavně, pokud jich je hodně a jsou již větší.

 

VÝVOJ MLÁĎAT

Mláďata rostou velice rychle. Po vyklubání do 30-ti dnů budou vypadat téměř jako dospělé andulky. Každý den budete zaznamenávat změny, až se vám bude zdát, že to ani není možné. Vrátíte se z práce a mláďata budou zcela jiná, až si budete myslet, že jste byli snad pryč několik dní. Nevěříte? Navštivte kategorii "FOTOGALERIE" a podívejte se na album - "ANDULKA ZA 31 DNÍ". :) Nezapomínejte na jednu důležitou věc. Jak mladé andulky rostou a jsou větší, tím větší mají apetit a musíte rodičům zajistit odpovídající a zvyšující se dávku krmiva. Ke konci počítejte s tím, že tu dávku, co jste dávali dvěma andulkám, nyní musíte znásobit ještě počtem mláďat + něco navíc.

 

Měsíc staré andulky :)

 

KDY LZE VZÍT POPRVÉ MALOU ANDULKU DO RUKY

V 7 dni jsou andulky dost velké, kdy je lze s největší opatrností vzít do ruky, bude-li to nutné - ale doporučuji až 9 den života. Samozřejmě pozor, když jim roste první peří, aby jste jim ho svým neopatrným zacházením v ruce nepoškodili. Andulky, které berete pravidelně do ruky  zvykají si na vás od prvních chvil, kdy otevřou poprvé oči, znají váš hlas, jsou pak velice přítulné a nebojácné k lidem.

Jak andulku nejlépe vzít do ruky? Nejlépe je podsunout dva prsty jemně pod andulku. Mláďata se ráda tulí k teplu a pokud je vaše ruka teplá, jemně se na ní nakolébají a nemáte pak problém vyzvednout andulku z hnízdní budky. Se stejnou opatrností je vracejte nazpět. Čím jsou starší, tím jednodušeji se berou - nejsou tak drobné.

Cca od 15-tého dne já osobně čistím budku od trusu, kterého se například při počtu 4 mláďat nahromadí opravdu hodně a čistota je půl zdraví. Já vím, v přírodě andulkám budku taky nikdo nečistí, jenže je také velký rozdíl mezi hnízděním v přírodě a u chovatele. Takže pozor na braní do rukou malých andulek.

 

Starší andulka 9 dní, mladší 7 dní stará.

Starší poprvé otevírá oči.

 

VÝLET Z BUDKY

Mláďata začnou mít postupně zájem o okolní svět, čím budou starší. Začnou vykukovat z budky a jsou-li všechna vyklubaná a i to nejmladší je ochmýřené, samička začne přes den trávit čím dál více času mimo budku a oni ji budou vyhlížet a křičet o svůj podíl potravy. Ven z budky se budou pomalu odvažovat, den za dne, co se bude blížit jejich 28-30 den života. Začnou se vytlačovat až jedno druhé vlastně vystrčí. Rodiče se o takové mládě samozřejmě postarají. Pokud najdete na dně klece nechtěně vystrčené ještě mladé mládě, které ještě neumí ani létat a moc se pohybovat, klidně ho vraťte nazpět do hnízdní budky. I když mladá andulka budku opustí a bude se již pokoušet létat a sama krmit, přesto se ještě několik nocí bude navracet do budky. Až když jsou všechna mláďata plně opeřená a jsou venku z budky, přestane je to lákat vracet ze nazpět. Se smíchem budete možná pozorovat, jak se nejstarší andulka hrdě bude pokoušet v noci spát venku na bidélku se samečkem, zatímco mladší sourozenci budou v budce.

 

První noc s rodiči - v tomto případě mladší mládě předběhlo starší.

Od vylétnutí z budky, po první létání a první hřadování v noci.

 

OSAMOSTATNĚNÍ

Kdy je andulka samostatná? Cca 45-50 den, nejlépe 60 den. Mladé andulky se potřebují naučit také létat, takže je dobré dát rodičům a dětem možnost se prolétnout. Zajistěte předtím hlavně okna - spusťte žaluzie. Rodiče mohou mít se sklem zkušenosti, ale mladé andulky ne a nenapadne je nic lepšího, než se plnou parou rozletět proti sklu. Pozor, mohou si vážně poškodit zobák, hlavičku, či si zlomit vaz. Nezapomínejte, že jsou mladé a křehké jako děti. Pozor si dejte celkově, protože mláďata jsou velice nešikovná a umění letu si musí přivlastnit. Takže zajistěte všechny škvíry či prostory za skříněmi atd. 

Mladé andulky rády uvítají možnost se posadit vysoko a sledovat okolí.

 

Pomalu se od rodičů také naučí, jak se sama nakrmit. Postupně jim staří ukazují, jak se krmit např. salátem, mrkví či sépiovou kostí. Mladé andulky jsou také velice zlobivé a své rodiče čím dál více trápí a zkouší jejich trpělivost, tahají je za ocas a nakonec vidíte, jak v kleci sedí krásné mladé andulky a tak trochu zdrchaní rodiče. Myslím, že většinou vypozorujete a vycítíte, kdy je čas mláďata, která jsou již zcela samostatná, odebrat rodičům a ponechat je dalšímu osudu - prodat, darovat či si je nechat pro svůj další chov.

 

Mladé andulky pomalu denně na delší čas beru od rodičů, aby to nebyl pro ně šok.

Na fotce při siestě v kuchyni. Doma odchované andulky jsou naprosto úžasné.

 

NA ZÁVĚR? :)

Hnízdění, snášení vajec, výchova mláďat a celkově vše kolem, je naprosto určitě jedno z nejúžasnějších období, které s andulkami zažijete :)

 

Dodržujte nevyšší možnou hygienu v kleci, než vůbec předložíte hnízdní budku, vyčistěte a vydesinfikujte klec - tak týden předem.

 

Můžete samičce pomoci při údržbě čistoty budky, pokud ji uvnitř nechtěně samička znečistí, protože se jinak chodí vyprazdňovat mimo budku. Nečistoty se můžete pokusit nabrat na kousek papíru například a vyhodit. Záleží ale na vašem vztahu se samičkou a zda to pro ni nebude spíše stres než pomoc. Také záleží na velikosti mláďat. Doporučuji prvních 10 dní čištění budky vynechat, samička si poradí, později, když jsou mláďata větší a také se zvýší produkce trusu, samici s tímto vypomáhám.

 

Zbytečně pár při hnízdění nerušte, není-li to nutné. Hlavně, jedná-li se o jejich první hnízdění.

 

Andulky hnízdí pro sebe a svým způsobem ve vašich očích pro vaši radost - není to myslím příležitost ke zvaní návštěv a chlubením se ještě neopeřenými mláďaty. Andulky bude stresovat přítomnost všech cizích lidí, na které nejsou zvyklé.

 

Nastudujte si odbornou literaturu, než začnete vůbec s hnízděním. A neberte vážně vše, co se píše v jedné knize. Podívejte se do druhé a na internet. Vše jsou to zkušenosti jednotlivých lidí. Ta vaše může být zcela jiná. Své andulky znáte, řiďte se trochu společnými instinkty.

 

Vaše andulky budou v této době potřebovat váš čas. Budou zcela závislé na tom, co jim nabídnete, aby to ony mohly nabídnout potomkům.

 

Pokud se bude dít opravdu něco, co se bude zcela vymykat normálu, nebojte se pozvat si domů veterináře. Přepravu mláďat k veterináři nedoporučuji.