VAŠE otázky/MÉ odpovědi

V této sekci se budu věnovat vašim otázkám, které ke mně dorazily v průběhu času, kdy moje stránky existují. Jmenovat nebudu, snad mezi najdete třeba i tu svou :).
 
1. Andulka a hračky?
 
Rozdíl je mezi tím, zda chováte andulku samotnou, v páru či hejnu. Od toho se odvíjí i zábava, která se andulce nabízí.
Pokud je andulka sama v kleci, určitě je dobré jí dopřát nějakou tu hračku, klidně dvě či tři, zrcátko a třeba lano či prolézačku. Jen toho v kleci nesmí být moc, aby měla andulka vůbec nějaký životní prostor. Samozřejmě jí to nevynahradí vaši společnost, kterou bude vyžadovat. Také je důležité prolétnutí - nejden jako další zpestření denního programu, ale prolétnutí přispěje i k lepší kondici papouška.
Pokud je andulka v páru či v hejnu, nebude zajisté potřebovat tolik hraček, protože má druha, se kterým si dokáže najít zcela jinou zábavu  -rpobírání peříček, škádlení se atd. Ale zajisté využijí ke zlobení i hračky. Stejně tak v hejnu - jakmile jedna andulka něco uchytí do zobáčku, najde se vždy druhá, která jí to bude chtít vzít a někdy se přetahuje i třeba 5 andulek o jednu věc :).
 

2. Samička andulky v toku?
 
Přesně netuším, jak odpovědět. Sameček si namlouvá samičku svým švitořením, obletováním, tancem, dvořením apod. Samičce se toto samozřejmě líbí. Nechává se od samečka krmit, dávají si tzv. "pusinky" a pokud jí předložíte hnízdní budku, samička si vyhloubí hnízdní jamku a samozřejmě je pak i povolná k páření. Samožřejmě by měla být vyzrálá. Na toto téma existuje spousta názorů. Nechávám samičky andulek poprvé hnízdit, až se jim zcela vybarví ozobí do tmavě béžové až hnědé barvy.
 
3. Andulka - broušení zobáku?
 
V každé kleci mám umístěnou "VOLNĚ LOŽENOU SÉPIOVOU KOST". Nekupuji takové ty s úchytkami, protože většinou stejně po pár hodinách spadnou, protože andulky umí své. Takovou sépiovou kost prostě prostrčím do mezery mezi jednotlivými drátky tak, aby pevně držela a její větší část byla v kleci, aby andulka mohla na sépiovou kost i nasednout a obrousit si nejen zobáček, ale o drápky.
K broušení zobáku lze použít i minerální kámen.
Pokud zobáček ptáčka již přerostl normální míru a znemožňuje či zhoršuje andulce přijem krmiva, určitě na nic nečekejte a zajděte na zbroušení zobáku k veterináři.
 
4. Vývoj mláďat andulek?
 
Asi je dobré si třeba prohlédnout mou sekci "FOTOGALERIE HNÍZDĚNÍ". Tam uvidíte den po dni, jak malá andulka roste a mnoho vám to osvětlí. Andulka sedí na vajíčkách 19-20 dní, vajíčka klade obden či třetí den postupně a většinou je hned zahřívá, takže i stejným stylem se poté mláďata líhnou a mají mezi sebou velikostní rozdíly. Cca za 40-50 dní po vylíhnutí, jsou mladé andulky zcela samostatné. Více v sekci "HNÍZDĚNÍ".
 
5. Pád andulky či náraz?
 
Pokud andulka narazí např. čelně do skla, může si přitom zlomit vaz a zemřít, ale také nemusí. Může dojít k pohmoždění mozku, jeho otoku a andulka zemře až po třech dnech. Každopádně pokud pouštíte andulku k prolétnutí a není zvyklá na sklo, rozhodně spusťte například žaluzie, čemuž zabráníte čelnímu nárazu andulky do skla. Všechny pády či nárazy mohou být pro papouška fatální, proto při jakékoliv změně chování ihned vyhledejte veterináře.
 
6. Nádory u andulek?
 
Vždy, pokud objevíte nádor u andulky (otok, bouličku, zduřeninu apod.), ihned vyhledejte veterináře. Většinou jsou v břišní dutině a jsou fatální - nelze je odstranit, postupně znemožňují andulce pohyb, až uhyne. Nepřikláním si k tomu prodlužovat ptáčkovo trápení, ale zajisté vám více řekne veterinář, který vašeho chovance odborně prohlédne a poradí vám, jak můžete dále postupovat.
 
7. Hřadování andulek?
 
Jednoduché. Andulky hřadují v kleci či voliéře vždy na co nejvyšším místě. Alespoň já osobně mám tu zkušenost. Hřadují pospolu, samozřejmě s velmi striktně vymezenou hierarchií. Páry velice často vysedávají, hřadují a spí pospolu, ale není to pravidlo. Používámjako nejvyšší bidélko takové, které má různorodý průměr, aby si andulka sama mohla vybrat, co jí vyhovuje.
Pokud jde o hřadování andulek venku, jistě je dobře zvolit silnější bidlo, tak, aby andulka na své nožky mohla nalehnout a nedošlo k omrzlinám konců prstů - v případě nepříznivého počasí - samozřejmě včetně zastřešení a závětří.