DŮLEK nebo PILINY?

K sepsání tohoto článku mě svedla už mnohokrát probíraná diskuze na různých webových fórech či stránkách.
A hodněkrát se lidi diví, že u mě vidí vajíčka v holém hnízdním důlku.
 
Takže - DŮLEK nebo PILINY?
 
O čem je řeč?
O hnízdění a o tomto:
 
HNÍZDNÍ DŮLEK
PILINY či HOBLINY
 
Co chovatel, to se názor velice liší. Základem každého chovu by měla být rozhodně čistota a hygiena. Jedna strana mince tvrdí, že to bez podestýlky skoro není možné, druhá strana je opačného názoru.
 
Ve volné přírodě andulky hnízdí doslova - "KDE SE DÁ" - od vykotlaného kmene po opuštěné hnízdní dutiny jiných druhů atd. Myslíte si, že je tolik možností? Dokonce jsou prý schopné zahnízdit na zemi pod vymletým kořenem stromu z důvodu nedostatku možností - ale to někteří možná zažili, když ve voliéře našli samičku andulku sedící doslova na zemi na vajíčku. A v dutinách stromů hnízdí vlastně doslova na dřevě. Stará hnízda po předchozích nájemnících vyházejí a samičky je vyčistí s opravdovou dokonalostí. Kdo si myslí že ne, zkuste nabídnout andulkám novou budku a do ní nasypat piliny - do pár hodin budou všechny do jedné vyházené - teprve potom bude samička spokojená. Udělá Vám to 95% samic. Mají to tak pudově zakořeněné, že jim to nelze zazlívat. Proč to tedy dělají a proč se nám to nezdá? Proč se tedy do hnízdních budek pro andulky dělají ty důlky? Zbytečnost ne, když si tam mnozí představují vrstvu pilin. Tak trochu s nadsázkou bych to přirovnal, že na co mají dveře zámek, když je tam z vnější strany koule?!
 
Samička než začne hnízdit si budku umí sama připravit. Důlek si pro sebe upraví. Rozšíří - jak kdy a podle dispozic budky - když je z dřevo-třísky, velice často si důlek upraví - se dřevem je to nad její síly - podle tvrdosti dřeva samozřejmě. A udržuje v budce až do vylíhnutí mláďat maximální čistotu - no až na výjimky, ty se najdou všude :). Nevěříte?
 
Podívejte - 19 dní po sezení a už jsou vyklubané a dvě mladé a jak je budka čistá.
 
Samička má budku čistou, sameček se s ní páří a začne obden snášet vajíčka, na kterých musí sedět. Zahřívá je doslova vlastním tělem, protože má na břiše neopeřenou část, kterou vajíčka udržuje při teplotě. Je pro ni pohodlnější zahřívat vajíčka bez toho, aby ji do holé části břicha píchaly ještě piliny či jiná podestýlka. Rozeznat pak co je vejce nebo podestýlka např. ve tmě musí být asi složité. Viděl jsem hnízdění i na peletkách apod. K tomu se ještě dostanu.
Sezení 18 dní na pilinách mi přijde pro samičku dost nepohodlné. A mnozí používají např. hobliny, drť ze dřeva, slupky od prosa, rašelinu či kokosovou drť - lignocel. A já jsem se rozhodl dodržovat ještě trochu z toho základního a ať jsem do budek předložil cokoliv, vše skončilo venku na zemi. V marné a zoufalé a zbytečné snaze samiček už při takto vyčerpávající činnosti jako je hnízdění, se ještě zaobírat vyhazováním něčeho, co jsme jim tam dali.
 
Jak to začíná? Vhodnými budkami :)
A snůškou :)
Nebo takto :) Ať jde vidět důlek :)
Copak je v těch vajíčkách? NOVÝ ŽIVOT :)
 
Takže já hnízdím bez podestýlky - ne po celou dobu hnízdění. Jen do doby, kdy se vylíhnou první mladé. Asi tak 6-tý den od vylíhnutí toho prvního přisypu, asi tak 3x mezi 3 prsty, piliny kolem mladých, kteří už produkují trus a ten se začíná lepit většinou nejlépe na okolní, ještě nevylíhnutá, vajíčka.
 
V prvních dnech jsou pro mládě podpěrou jeho vlastní sourozenci ve vajíčkách :)
Pokud má samička sama nadroleno pod vajíčky, nespěchám.
Později už pomáhám - přisypu piliny - po troškách - jinak je samice vyhází.
Čeká Vás i kroužkování :) - pozor na spadnuté kroužky v piliných, ať si je nevyhodíte při čištění :)
Denně kontroluji budku a denně přidávám.
Později jsou mláďata už tak velká, že je vyndám, vyčistím budku a opět vrátím.
Jak to akceptují samice? Nikdy jsem neměl problém - opravdu.
Čištění se stane zábavou pro všechny - a utužuje to i Váš kontakt s mladými :)
No a po výletu máte pohodová mláďata :)
Při pravidelné kontrole můžete přijít i na špatnosti - zde níže se samec snažil zabít kvůli páření mládě.
Moc nechápu chovatele, co kontrolují budky jednou za týden a pak s hrůzou zjistí,
 že mají mláďata roznožku či jiné věci :(
A když to zjistíte včas a mládě zachráníte, vyroste do krásy :)
A nakonec hurá do světa pomalu :)
Život je veselý :)
 
A jsou tu další otázky - co ROZNOŽKA? Roznožka je otázka genetiky. 
 
Piliny tedy přidávám po vyklubání a jejich množství zvyšuji v závislosti na velikosti a počtu mláďat a jejich produkci trusu, protože andulky nepatří mezi druhy ptáků, kteří trus mláďat odnášejí z budek ven - třeba jako špačci. A pozor, nevyměněné piliny se v parných horkých a vlhkých dnech velice snadno zapařují a vytvářejí teplo, které není vůbec příjemné - stejně tak se mohou stát líhní pro různé nemoci či plísně. Je to jako přebalovat miminko. Taky má rádo sucho. A malé andulky také :).
 
JSOU TEDY PILINY DŮLEŽITÉ?
 
ANO JSOU - ve fázi mláďat - protože pokud je mít v budce nebudete, nožičky mláďat a drápky se budou obalovat trusem a je to opravdu mravenčí a hodinářská práce dostat to z nich dolů, neutrhnout drápek a odmáčet a odmáčet - mláďatům se drápky uvnitř ztvrdlého trusu různě křiví a špatně dorůstají prsty. Proto má později podestýlka takový význam. 
Otázkou je, jak to dělají andulky ve volné přírodě? No hnízdí v blízkosti napajedel - a denně se tam chodí smáčet aby napojily sebe i mladé (namočí si břicho a mláďata pijí kapky z peří - dělá to takto mnoho druhů ptáků žijících ve volné přírodě) - takže udržovaná vlhkost v dutině by mohla napomáhat k odlupování trusu z nohou - kdo ví, nejsem australská andulka, abych odpověděl :) dřevo ve stromu zřejmě také pojme určitou vlhkost.
 
Nedoporučoval bych zrovna ale toto:
 
Drť ze dřeva - vajíčka by mohla prasknout.
Navíc je hrubá a nepohodlná už na dotek.
Peletky jsou taky docela na hnízdění tvrdé - ale dobře sají - po vylíhnutí možná - ale kloužou.
Samice z nich bude asi na nervy.
 
Někteří chovatelé používají vyloupané slupky z prosa. 
Sám za sebe nemohu posoudit, takže spíše nadnesené ilustrační foto :D
Proto nemohu hodnotit - takže nebudu zatracovat :)
 
Nebo slupky z prosa mnozí používají :)
A další používají lignocel nebo rašelinu apod.
Jen mě pak napadá otázka - zda by si sama andulka takovou podestýlku vůbec do budky donesla???
 
Ať tak či onak - každý si našel či najde svůj způsob, kterým nechává své svěřence hnízdit. Ať na holém dřevě potýkajíc se v boji s trusem na nohách, až po piliny, kdy bojuje se vzpurnými samicemi.
 
Jedno ale vím, že ví všichni chovatelé jistě. 
Když už tedy mnozí tvrdí, že piliny jsou už před začátkem hnízdění a snášení vajec opravdu důležité, proč tedy samička, která začíná druhou snůšku, vše znovu tak pečlivě před snášením vajec vyháže???