Otázky a odpovědi

PROČ ANDULKY NECHTĚJÍ ZAHNÍZDIT ?

VELKÁ OTÁZKA PRO MALÉ ZAČÍNAJÍCÍ CHOVATELE :)) 

 

Dnes opravdu takto tuto otázku nazývám. Máte doma pár andulek a pokládáte si milion otázek, kde asi děláte chybu, že se Vám nedaří za žádnou cenu, aby zahnízdily. Jak tedy na to? Popravdě, je to celé magie - ale MATKY PŘÍRODY :))). Někdy se můžete snažit a nevychází to a jindy během týdne zahnízdíte. Pokusím se zde popsat rozdíly a své vlastní zkušenosti, nedbaje na články, kterých je na internetu mraky. Ano, jsou to dobré rady, ale u každého u těchto chovatelů zabralo něco jiného, o čem si myslí, že to je přesně to, co 100% ponouklo ptáky zahnízdit. Některé ty 100% rady jsem sám vyzkoušel a mohu prohlásit jediné - NIC :). Tak kde je to 100% :)? Myslím, že je to v páru jako takovém.

Mám doma pár, který, i když mu dáte prostor 0x0 cm v kleci, je schopen i bez hnízdní budky zahnízdit na dně klece do týdne, a jiný pár, který potřebuje klid a prostor bez vyrušení, aby vůbec samička byla svolná k páření a zasednutí na vejce. V čem to tedy je? :) Podívejte se na to u lidí. Jedna žena je připravená být matkou již v 18-ti či dříve a těší se na to, a jiné ženě začnou tikat mateřské hodiny až ve 35-ti letech a dříve by dobrovolně dítě za žádnou cenu neměla. A u živočichů je to stejné. Alespoň bych já řekl. 

 

Tak kde začít? :)

 

PÁR ANDULEK

 

Jako vy si vybíráte svého životního partnera, stejně tak si vybírají i andulky. Chcete 100% hnízdící pár, aby jste se mohli těšit z mladých andulek? Lehko na cvičišti, těžko na bojišti. Nemyslete si, že když k sobě dáte samičku a samečka, problém se vyřešil. Samečci nejsou až tak vybíraví co se týče samiček, oproti samičkách, které si vybírají ze samečků. Je to tak v přírodě dáno, že samečci se předhánějí v toku a samička si vybere toho nejlepšího :). Takže i když máte doma samičku a samečka, nemusí se k sobě vůbec mít, protože si nepadnou do oka a nezahnízdí vám, i když budete předkládat 20 hnízdních budek, zkoušet 50 metod atd.

Pro mne je to o trochu jednodušší, protože mám doma prostě velkou klec, kde jsou všechny nezadané i zadané andulky pohromadě v hejnu a napárují se dle toho, jak je jim libo. Je to neutuchající štěbetající rej, který nikdy nekončí - no v noci je docela klid :). Takže je tam stejný počet samečků a samiček, a i když jsem si plánoval, kdo by s kým mohl být, že by v budoucnosti vyklubané mladé andulky mohly být zajímavě barevné, příroda si vždy zvolila jinak :). A možná je to dobře. A pokud mi zbudou např. 4 andulky, které se napárovat nechtějí, mohu to vyřešit nákupem dalších či výměnou s jiným chovatelem.

Ale co dělat, když není velká klec s mnoha andulkami a můžete mít doma jen 1 pár? Zajít za chovatelem, u kterého si rezervujete pár mladých nepříbuzných andulek, které se u chovatele napárují dle libosti a to je první úspěšný krok k tomu, jak získat hnízdící pár. Druhá možnost je návštěva zverimexu, kde se zvířata také párují a zakoupit již pár. Pozor, není dobré rozsekávat již existující pár ve zverimexu, jen proto, že se Vám například líbí samička a sameček ne. Doma bude ovdovělá andulka smutná a nebude svolná nějaký čas přijmout nového partnera. POZOR - ve zverimexu přijímají mladé andulky a zde může nastat zrada. U sourozenců. Pokud se do zverimexu dostanou mladí sourozenci, velice něžně a přátelsky se k sobě chovají. Důvod je prostý. Jsou v novém prostředí a jediný, koho znají, je jejich sourozenec, takže si probírají peříčka a vysedávají u sebe. Přesto netvoří pár :)

Měl jsem také doma samici, ke které jsem u chovatele zakoupil chovného samce, který již v minulosti hnízdil a měl oproti ní zkušenosti. Do týdne samice s ním zahnízdila, i když před tím se dvěma samečky ne. Tento chovný samec byl zkušený a prostě věděl, jak na to. :)

 

Mladý pár

Co když ale máme mladý pár? Ano, i tato situace může nastat. Nezapomínejte na jedno - mladí jsou naprostí FUŠEŘI. Takový pár jsem si i já sám sestavil, který mi nyní poprvé hnízdí (listopad 2013) - jedná se o Francise a Modřinku. Sameček Francis je z mého vlastního podzimního odchovu (listopad 2012) a samičku Modřinku jsem si pořídil časně z jara rolu 2013 - takže byla o pár měsíců mladší. Sameček už měl krásně vybarvené ozobí a začal zpívat. Začal se párovat ve společné kleci s jinou stejně starou samicí, ale jak jsem mezi ně přidal Modřinku, okamžitě si padli s tímto samečkem tzv. "DO OKA". Věděl jsem, že Modřinka je příliš mladá na zahnízdění, takže jsem tušil, že si na mladé od tohoto páru ještě počkám. Netušil jsem, že skoro půl roku :D smích. Jo jo - trochu se pousmívám nad články některých chovatelů, kteří vám garantují, že andulky hnízdí už ve stáří 2 měsíců. Mně se to ještě nepovedlo a popravdě o to ani neusiluji. Každý má právo v klidu vyrůst, dozrát a užít si mládí.

Jak se samičce vybarvilo ozobí, předložil jsem tomuto páru poprvé hnízdní budku. Jak jsem četl po webech, nechal jsem samičce pár dní čas. Absolutně mi na budku doslova "kašlala". Neustále ještě objevovala svět - hrála si s novým bidélkem, škádlila samečka, který neustále na budku sedal a samičku lákal, ji to ale nezajímalo. Zkoumala spíše, co je za budkou, než co je v ní. Lítala splašeně neustále po kleci a k ničemu se neměla. Tak jsem po 14-ti dnech budku odebral. Zkusil jsem po měsíční pauze budku znovu předložit, ale neúspěch se opakoval. 

Další článek na internetu odkazoval na to, mít větší hnízdní klec a v ní dva sestavené páry andulek, že rády hnízdí v hejnech a cítí se bezpečněji. Pravda je, že tehdy Modřinka poprvé projevila zájem o budku, ale spíše se opičila po druhé samici. Nakonec stejně mladistvě řádila po kleci a nic se nedělo. Páry si spíše ke konci překážely, takže i páry si musí sednout, aby společně hnízdily. Nakonec se samice mezi sebou pošťuchovaly, což se stupňovalo, až jsem je opět oddělil. 

Po čase jsem po 4-té předložil budku a nastala změna. Modřinka si jí trochu všimla, ale hlavně projevila zájem o samečka. V tu dobu jsem zjistil, že jsou oba naprostí "FUŠEŘI" a nemají žádné zkušenosti s námluvami, ani s pářením. Takže sameček Francis byl v toku, cvrlikal, samička Modřinka naslouchala a tu a tam se prohnula, aby se mu nabídla ke spojení. Jejich nezkušenost byla legrační, protože sameček na ni neuměl naskočit, a když už se na ní vydrápal, sedl si na ní opačně a pokud už se mu povedlo si na ní stoupnout dobře, trvalo to takovou dobu a tak se kolébal, že oba spadli na dno klece. Nakonec byli oba tak vzrušeně rozčilení, že se samička opičila a snažila se nasednout na samečka, zpívala, tokala, pohazovala hlavou a já začal mít trochu pochybnosti, abych neměl v jedné kleci snad dva samečky a zda není Modřinka nakonec sameček s hnědým ozobím s hormonální poruchou. Pár jsem vrátil proto do společné klece. Přesto se oba k sobě stále měli.

Nechal jsem čas plynout a věnoval se jiným párům. Budku jsem po 5-té předložil asi skoro před dvěmi měsíci. Takže cca skoro půl roku od první zkoušky. Pár jsem oddělil ještě cca 14 dní předtím do samostatné klece. Modřinka projevila poprvé opravdu zájem. Odnesl jsem pár mimo skupinu do jiné části bytu, v domnění, že budou mít klid. V ten moment okamžitě samice zájem o budku ztratila a neustále na ztracené hejno volala. Samečkovo vábení ignorovala. Přenesl jsem tedy klec nazpět ke kleci velkého hejna. Modřinka se uklidnila a znovu začala hloubit hnízdní jamku uvnitř. Do toho zmatku přijela na návštěvu má 2-letá neteř. Takže mi bylo jasné, že její řádění přípravy na hnízdění ukončí. Tak se taky stalo :).

Jak se ale její přítomnost po 14-ti dnech vytratila nazpět domů, nastala změna. Já doháněl v práci co se dalo a andulky vlastně měly totální klid. Neustále jsem nebyl od rána do večera doma. Pouze denně večer při čištění klece jsem pozoroval, že Modřinka pokračuje ve hloubení hnízdní jamky uvnitř budky. Hlavně po ránu ale nastala změna. Sameček Francis si už počínal při dvoření sebejistě a Modřinka také. Znovu se zkoušeli spolu spářit. Končilo to zprvu pádem z bidélka na dno klece. Ale změna byla v tom, že okamžitě vylezli oba nahoru a zkoušeli to hned znovu. No a závěrem? Samozřejmě se jim to nakonec povedlo nespadnout a nyní už mají v budce čtyři vajíčka - dvě jsou 100% oplozená - již jde vidět žilnatina, dvě asi prázdná. Samička je trochu nejistá a při každém vyrušení vylézá z budky, aby se podívala, co se děje. U zkušenějších samic to tak není. V klidu sedí. Takže se snažím ji moc nerušit a uvidíme, jak nakonec jejich první hnízdění dopadne.

 

TÁKŽE :)

 

Ano, nemusím se dále rozepisovat o tom, co a jak je potřeba. Na internetu najdete dost článků jako já. A můžete to zkoušet zuby nehty, rvát do ptactva bílek; předkládat jiné budky; dávat je dohromady s jiným párem a nedávat; sledovat, zda vůbec máte hnízdící pár či nemáte, ochotný vůbec k akci atd. Stačí třeba ta zrada, že je jeden z páru příliš mladý na hnízdění, a i kdyby jste se přetrhli, nepomůže ani svěcená voda. Příroda je prostě příroda. Všechno má svůj pravý čas.

 

ZÁVĚREM?

 

Vnímejte svoje andulky a jejich potřeby. Sledujte a zkoušejte. Nikdo není dokonalý a přesný návod vám nikdo nedá. Prostě jsou to individualisté, stejně jako lidé, mají své potřeby a ty je třeba chápat. A mohu z vlastní zkušenosti říci, že když se jim chce, hnízdí andulky i na dně klece bez budky. Nebo nám dělali dělníci na domě novou střechu, zbíječka drnčela od rána do večera, a ony přesto zahnízdily, jako by se nechumelilo. A potom? Kde je správný návod? :) Asi někdy někde nad námi :) .Jen musí přijít v pravý čas :).


Záznamy: 1 - 1 ze 1