Zvětšení štítné žlázy

 
Podstata této nemoci vězí v nedostatku jodu v krmení andulek. Je způsobena tím, že si ptáci chovaní v zajetí, nemohou sehnat všechny dostupné prostředky v potravě, které jsou pro ně důležité, a tím jod opravdu je. Andulky jsou nejčastěji trpícím exotickým ptákem na toto onemocnění, které je velice často mylně veterináři léčeno antibiotiky jako "NACHLAZENÍ".
 

PŘÍZNAKY:

V první fázi se nemoc nijak viditelně neprojevuje. Andulka je veselá a hravá jako obvykle, normálně přijímá potravu a pije. V noci ale můžete slyšet andulku velice jemně sýpat či sýpavě dýchat. Přes den se toto jemné sýpání ztrácí v obvyklém ruchu domácnosti a okolních venkovních hluků.

Nemoc se u andulky začne projevovat až v druhé fázi - a to velice snadnou unavitelností při letu, později i při běžném pohybu andulky v kleci či voliéře. Ptáci pomalu postupně ztrácejí schopnost letu - jejich snaha o létání spíše vypadá jako vzlétnutí a pád či vzlétnutí a rychlé strmější doplachtění k zemi. Andulka se po takové námaze velice často projevuje obtížným a hlasitým dýcháním, které připomíná naříkavé sýpání - na začátku velice jemné, ale velice rychle toto sýpání nabývá na intenzitě. Dýchání se projevuje často také s otevřeným zobáčkem. V této fázi také při odchytu na andulce můžete pozorovat hmatem další z příznaků - její vrchní část hrudníku po hmatu připomíná, jako by andulka měla pod kůží měkké, ale zároveň tuhé želé či houbovitou strukturu, jakoby otok.

V dalších fázích nemoci je možno sledovat namáhavé dýchání i v klidové fázi při běžném pohybu. K tomuto obtížnému dýchání se připojují sýpavé a jakoby naříkavé zvuky, které jsou zřetelně slyšitelné i během dne. 

Odkaz níže na video takto postižené andulky včetně zvukového záznamu sýpání. Děkuji Martině a její kamarádce Miloslavě, bez které by se video nedostalo až ke mně, za jeho zapůjčení a pomoci holek ke kompletnímu doplnění mého článku, kterému právě video a zvuková stopa, chyběla :)

 

www.youtube.com/watch?v=uhoQWlahsTs&feature=youtu.be

 

Ve dne při vyrušení andulka někdy sýpat přestane, ale pochvilce znovu začne. U andulky se mohou projevit dále dávivé obtíže, které jsou bez či včetně zvracení (velice často to vypadá, jako když se snaží andulka něco vyplivnout ze zobáčku a kmitá při tom jazykem směrem ven - to už je ale velice pokročilé stadium a poslední z příznaků. Štítná žláza se začne velice rychle zvětšovat a andulka ke konci tak trochu vypadá, jako by spolkla malý míček, protože se jí nafoukne hlavně ta část mezi hrudníčkem a bříškem. Velice často andulka už v této poslední fázi zaklání hlavu, začíná být apatická, přijímá méně potravy a často spí. Dále dochází při neléčení k postupné ztrátě peří. 

Později se stává andulka stále více a více apatickou a při neléčení dochází k jejímu rychlému úhynu.

 

LÉČBA:

Velice často je nemoc veterináři, kteří nemají zkušenosti s exoty, zaměňována za zánět plic či diagnostikována jako zánět horních cest dýchacích či nachlazení. Veterinář, který nemá zkušenosti s drobným ptactvem, vám předepíše antibiotika a pošle vás domů a při přetrvávajících potížích léčbu opakuje. Andulky stav se však bohužel nelepší. 

 

Bohužel to byla i moje zkušenost s veterinářem, kdy jsem s andulkou chodil skoro dva měsíce pro další a další prášky, až to nakonec chuděrka vzdala a zemřela. Byl to sameček Sky, níže na fotce. 

 

LÉČBA - je vlastně velice jednoduchá. Pokud se nemoc takto projeví, stačí začít podávat jodový preparát - a to buď přímo do vody či přidáním do krmiva exota. Někteří doporučují i dávku přímo do zobáčku, ale pokud se nemoc podchytí včas, je zbytečnost takto již vysílenou andulku ještě více stresovat. 

Nejvíce se mi osvědčilo a mohu doporučit dávkování pomocí krmiva - na trhu se prodávají "jodové perličky" ( v obchodech pro zvířata). Stačí pak jen jejich podání andulce do krmení (nejlépe jakoby pocukrovat misku s krmením těmito zrníčky) a za pár dní andulku zcela jako zázrakem toto vyléčí. Jodové perličky (což je vlastně proso máčené v jodu a znovu usušené) podáváme tak dlouho, dokud sýpání nezmizí zcela. Takto vyléčená andulka bohužel velice často trpí navracením tohoto onemocnění, takže je dobré mít takovéto perličky doma a jednou za čtvrt roku převentivně po dobu 3 dní jodové perličky podávat. :)

Pokud máte velkou voliéru s více jedinci, je lepší postiženou andulku dát na samotku, aby jste měli jistotu, že jodová semínka opravdu přijme.

 

JODOVÉ PERLIČKY

JODOVÝ MINERÁLNÍ KÁMEN - novinka

POZOR, POUZE SÉPIOVÁ KOST NESTAČÍ.

 

Jod také velice pozitivně ovlivňuje chod celého organismu andulky a ona jen více prospívá :)

 

VLASTNÍ ZKUŠENOST:

Z vlastní zkušenosti jsem se i já kdysi před lety s tímto onemocněním setkal. Jednalo se o samečka, kterému se nakonec tato nemoc stala osudnou. Vzal jsem ho k veterináři, když se v noci projevily první sýpavé zvuky. Veterinář nesprávně diagnostikoval zánět horních cest dýchacích a skoro 2 měsíce samečka skálopevně dopoval vitamíny a antibiotiky (nebyla to levná záležitost). Nemoc se však stále zhoršovala. Bylo to hrůzné čekání na smrt, která nakonec přišla. Měl jsem pár (samečka a samičku) a několik dní před samečkovou smrtí začala sýpat i samička. Byla to zoufalost, která mě nutila začít hledat cokoliv a kdekoliv, i na internetu a škoda jen, že mě to nenapadlo dříve, ale důvěra k veterináři předčila zvědavost po dalších informacích. 

No, upřímně stejnou chybu jsem již nikdy neudělal a pokud hledáte veterináře, hledejte spíše opravdu specialistu pro drobné exoty, určitě ve svém okolí najdete nějakého či vzdálenějšího na telefonu, který se specializuje na opeřence a papoušky. Já jsem ve svém městě zvolil jediného všeobecného, což byla chyba. Avšak ani ne 100% jeho - prostě neměl žádné zkušenosti s exoty.

A tak jsem tehdy hledal na internetu a našel právě onemocnění štítné žlázy, které se příznaky rovnalo projevům nemoci u mé andulky. Hned druhý den jsem navštívil zoo-prodejnu a zakoupil JODOVÁ SEMÍNKA. Bylo to jako zázrak. Samička do 3 dní přestala sýpat a po týdnu podávání perliček byla jako dřív. Škoda jen, že včasné pomoci se nedočkal i sameček.

 

A tak pravidelně od té doby (čtvrtletně) kupuji jodová semínka v obchodě a preventivně přidávám vždy po dobu jednoho týdne do krmení. S touto nemocí jsem se již nikdy ve svém chovu nesetkal.

Tu a tam vidíte článek, že je to také tzv. "Nemoc u chovatelů, kteří dlouhodobě krmí své chovance vitaminizovaným prosem". Je to možné, ale mé andulky měly k dispozici pestrou stravu, spoustu zeleného, slunění i půlročního letnění na zahradě a přesto tato nemoc přišla.

 

Modrý sameček Sky (vpravo), který této nemoci podlehl.

Partnerka Holubička byla uzdravena a žila do roku 2014 - R.I.P. 11 let